הגדרה

מחלת חניכיים הינה דלקת של קו החניכיים שיכולה להחמיר ולפגוע בעצם שמקיפה את השיניים ותומכת בהן. שלושת השלבים של מחלת חניכיים, מהקל ביותר עד לחמור ביותר הם דלקת חניכיים, פריודונטיטיס ופריודונטיטיס חמורה.

סימנים ותסמינים

מחלת חניכיים עשויה להיות נטולת כאב, לכן חשוב להיות מודעים לכל אחד מהתסמינים הבאים:

חניכיים מדממים בקלות בעת צחצוח שיניים או ניקוי בחוט דנטלי

חניכיים נפוחות, אדומות או רגישות

חניכיים שנסוגות או מתרחקות מהשן

ריח רע או טעם רע באופן קבוע

שיניים מתנדנדות

שינוי במפגש בין השיניים העליונות והתחתונות

שינוי בתותבות חלקיות?• A change in the fit of partial dentures

מוגלה נראית לעין סביב השיניים והחניכיים

כאבים חדים או עמומים במהלך לעיסת מזונות

רגישות יתר לחום או קור.

גורם

חיידקים בפלאק, שכבה דביקה ונטולת צבע הנוצרת באופן קבוע על השיניים והגורמת למחלת חניכיים. פלאק שאינו מסור מתקשה והופך לאבן. בנוסף הפלאק ימשיך להיווצר על האבן. צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי אינם מסירים פלאק רק שיננית תוכל לבצע ניקוי שיניים להסרתו.

אבחנה

'כאשר הפלאק אינו מוסר באמצעות צחצוח וניקוי יומי בחוט דנטלי, הוא הופך לאבן היוצרת שכבה קשה המעודדת היווצרות פלאק נוסף. החיידקים שעל הפלאק עלולים לזהם את השיניים והחניכיים ולבסוף ייגרם נזק לרקמת החניכיים ולעצם התומכת בשיניים. למחלת חניכיים יש שלושה שלבים:

דלקת חניכיים היא השלב הראשון של מחלת חניכיים. זו דלקת של החניכיים, הנוצרת כתוצאה מפלאק המרוכז בקן החניכיים. אולי תבחינו באדמומיות או נפיחות של החניכיים, דימום במהלך צחצוח או ניקוי בחוט דנטלי. בשלב זה, מחלת החניכיים היא הפיכה היות והעצב והרקמות המחזיקים את השיניים במקומם עדיין לא ניזוקו.

מחלת חניכיים - בשלב הזה, העצם התומכת והסיבים המחזיקים את השיניים במקומם ניזוקו בצורה בלתי הפיכה. כיסים נוצרים מתחת לקו החניכיים. כיסים אלה מסייעים לפלאק לחדור ולהתפתח מתחת לקו החניכיים. בעזרת טיפול מקצועי ושיפור בהיגיינת הפה אפשר בדרך כלל למנוע נזק נוסף לרקמות החניכיים, לעצם ולרקמות התמיכה.

מחלת חניכיים מתקדמת - בשלב סופי זה של מחלת חניכיים, הסיבים והעצם התומכים בשיניים נהרסים, דבר שעלול לגרום לשיניים לזוז ממקומן או להתנדנד. מצב זה עלול להשפיע על האכילה ועל הדיבור. כאשר גם טיפול אגרסיבי אינו מועיל, יתכן ורופא השיניים יאלץ לעקור את השיניים. רופא השיניים יציע טיפול משקם לאחר עקירת שיניים בעקבות מחלת חניכיים.

מניעה

צחצוח וניקוי בחוט דנטלי בצורה נכונה הם אמצעי יעיל מאוד לעצירת התקדמות מחלת החניכיים. באמצעות משחת שיניים או מי פה אנטי בקטריאליים ניתן להשמיד חיידקים ולצמצם את הצטברות הפלאק בפה. הסרת הפלאק הדנטלי הוא המפתח למניעת מחלת חניכיים ושיפור בריאות הפה.

טיפול

רק ניקוי שיניים מקצועי המבוצע על-ידי שיננית או רופא שיניים יכולים להסיר את הפלאק שהתקשה והפך לאבן. לכן, ביקורת קבועה (פעמיים בשנה) מאפשרת לטפל במחלת חניכיים בשלביה הראשונים ומונעת התקדמות המחלה.

אם מחלת החניכיים נמצאת במצב מתקדם, ניתן לבצע ניקוי שיניים והקצעת שורשים כדי לטפל בכיסים פריודונטיים נגועים ובזיהום החניכיים. השיננית משתמשת במכשיר הקצעה אולטרה סוני לסילוק אבנית, פלאק ושאריות מזון מעל ומתחת לקו החניכיים ובמכשיר ידני להקצעת משטח השיניים והשורשים להחלקה וניקוי. לפעמים מסלקים את הצטברות האבן בעזרת לייזר. כאשר עומק הכיסים הוא מעל ל-5 מ"מ, מחלת החניכיים היא בדרגה בינונית עד חמורה וניתן לבצע ניתוח חניכיים לצמצום הכיסים וכן השתלת עצם.

בעיות רפואיות נלוות

לפי מרכזי הבקרה על מחלות ומניעתן (CDC) מחקרים גילו קשר אפשרי בין מחלת חניכיים לבין בעיות רפואיות רציניות. חולי סוכרת למשל הם ברמת סיכון גבוהה יותר לסבול מזיהומים כמו מחלת חניכיים. דוחות ה-CDC מציינים כי מחלת חניכיים יכולה להיות קשורה לנזקים אחרים בגוף. מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על אפשרות של קשר בין זיהומים בפה ומחלות כמו סוכרות, כפי שצויין לעיל, מחלות לב ושבץ מוחי. מחקרים נוספים נערכים לבדיקת הקשרים האלה.1

מידע נוסף על מחלת החניכיים

הדרך הפשוטה ביותר למנוע מחלת חניכיים

מחלת חניכיים נגרמת כאשר חיידקים (פלאק) אינם מסולקים על ידי צחצוח ושימוש בחוט דנטלי על בסיס יומי. למרבה המזל ניתן למנוע אותה. נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות להפחית היווצרות מחודשת של פלאק ומסייעות למנוע התפתחות של מחלת חניכיים.