הגדרה

פלאק הוא שכבת חיידקים דביקה ונטולת צבע הנוצרת באופן קבוע על השיניים ולאורך קו החניכיים. הפלאק מכיל חיידקים הגורמים לחורים בשיניים ולמחלת חניכיים. פלאק שאינו מורחק על ידי צחצוח שיניים נכון וניקוי בחוט דנטלי. מתקשה והופך לאבן שן, הנקראת לעיתים אבנית, שהיא פלאק שעבר הסתיידות (או התקשה) ונצמד לאמייל השן ומתחת לקו החניכיים.

סימנים ותסמינים

פלאק מתפתח אצל כולם עקב חיידקים הגדלים כל הזמן בתוך הפה ולא תמיד קל לראותו. פלאק שלא הוסר מקו החניכיים עלול לגרום לדלקת ולגירוי בחניכיים מסביב לשיניים, לחניכיים נפוחות, אדומות או מדממות. דלקת חניכיים שאינה מטופלת עלולה להתפתח למחלה פריודונטית ואף לאובדן שיניים

אבן שן הינה הצטברות של מינרלים וקל למדי לראותה אם היא מצויה מעל קו החניכיים. הסימן הנפוץ ביותר לאבן שן, הוא משקע צהוב או חום בין השיניים הקדמיות התחתונות או בקו החניכיים. הדרך היחידה להסרת אבן השן היא ניקוי שיניים מקצועי אצל רופא השיניים או השיננית.

 

גורם

רבים מהמזונות והמשקאות שאנו צורכים נותרים בפה זמן רב לאחר סיום האכילה או השתייה. חיידקי הפה משגשגים תודות למזונות הללו – בעיקר סוכרים ופחמימות – ומייצרים חומצות התוקפות את השיניים בנוסף, אם לא מצחצחים את השיניים כראוי ולא מנקים אותן ביעילות בחוט דנטלי כל יום, מתפתחים עוד ועוד פלאק ואבן שן. חיידקי הפלאק צומחים ביתר קלות על אבן השן והמשטח הדביק שהיא יוצרת מאפשר להם להיצמד אל השיניים

ללא צחצוח שיניים יסודי וניקוי בחוט דנטלי כל יום, הפלאק הולך ומצטבר והחיידקים שבתוכו עלולים לזהם לא רק את השיניים והחניכיים, אלא גם את העצם התומכת בשיניים.

מניעה

קל למנוע הצטברות פלאק על ידי שמירה על היגיינת פה נאותה. הקפידו על:

צחצוח יסודי לפחות פעמיים ביום במשך שתי דקות על מנת להסיר את כל הפלאק מעל כל משטחי השיניים.

ניקוי יומי בחוט דנטלי על מנת להסיר את הפלאק מבין השיניים ומתחת לקו החניכיים, מקומות שאליהם מברשת השיניים אינה מגיעה.

הגבלת צריכתם של מאכלים עתירי סוכר או עמילן, בעיקר חטיפים צמיגיים ודביקים..

ביקור אצל רופא השיניים לפחות פעמיים בשנה לצורך ניקוי שיניים מקצועי ובדיקה כללית.

כדי למנוע הצטברות של פלאק ואבן שן, מומלץ לצחצח את השיניים בצורה נכונה, עדיף עם משחת שיניים למניעת אבן שן כמו גם לנקות את השיניים בחוט דנטלי. אחרי שאבן השן כבר נוצרה, רק רופא השיניים או השיננית יכולים להסיר אותה.

טיפול

תהליך הסרת אבן השן מכונה ניקוי שיניים. במהלך ניקוי השיניים, רופא השיניים או השיננית משתמשים במכשירים מיוחדים (מכשירי ניקוי אולטרסוניים וידניים) על מנת להסיר את אבן השן והפלאק מהשיניים, מעל לקו החניכיים ומתחתיו.

בעיות רפואיות נלוות

ללא טיפול מתאים עלולים אבן השן והפלאק לגרום למגוון בעיות כמו חורים, מחלת חניכיים ואובדן שיניים. חשוב לצחצח פעמיים ביום ולנקות את השיניים בחוט דנטלי פעם ביום וכמו כן לבקר באופן קבוע אצל רופא השיניים.

מידע נוסף על פלאק והצטברות אבן

עצרו את התפתחות הפלאק כבר כשהוא מופיע

פלאק הינו חיידקים דביקים הנצמדים לשיניים. אם לא מסירים את הפלאק באמצעות צחצוח וניקוי בחוט דנטלי הוא הופך לאבן שן. נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו כדי למנוע הצטברות פלאק ואבן שן.