בעיות בדרכי הנשימה

סקירה כללית

בעיות בדרכי הנשימה הן בעיות רפואיות הפוגעות בריאות ובכושר הנשימה. חלק מבעיות דרכי הנשימה הן גנטיות, בעוד שאחרות נגרמות כתוצאה מאורח חיים או גורמים סביבתיים. בעיות נפוצות בדרכי הנשימה כוללות אסתמה, דלקת הסמפונות, נפחת הריאות (אמפיזמה), שחפת וסינוסיטיס. בעיות בדרכי הנשימה עלולות לפגוע בבריאות הפה. לדוגמה, אנשים הסובלים ממחלות במערכת הנשימה עשויים להשתמש בתרופות אנטי- דלקתיות, וכתוצאה מכך הם עלולים לחוש תחושות של יובש פה, הצטברות יתר של פלאק והתפתחות דלקת חניכיים והם יהיו רגישים יותר להתפתחות של זיהומים פטרייתיים.

אסתמה היא מחלה של מערכת הנשימה שבה דרכי הנשימה של אדם מודלקות ונפוחות, מה שמקשה על הנשימה. ניתן לשלוט במחלה זו באמצעות תרופות, אך לעתים יש לתרופות אלו תופעות לוואי המשפיעות על בריאות הפה. תרופות אנטי-דלקתיות חזקות עלולות לגרום ליובש פה ולהגדיל את הרגישות לזיהומים פטרתיים בפה. דרך אחת למנוע זיהומים פטרייתיים היא לשטוף את הפה במים.

דום נשימה בשינה הוא מחלה של מערכת הנשימה שבה מפסיקים לנשום במהלך השינה. הוא נגרם בשל חסימה בדרכי הנשימה במהלך השינה. החסימה יכולה להתרחש בגלל הלשון או הרקמות הרכות שבתוך הפה. דום נשימה בשינה עלול לגרום לבעיות חמורות במערכת הלב וכלי הדם, כך שחשוב לשוחח על כך עם רופא השיניים, אם אתם חושבים שאתם סובלים מתופעה זו.