הגדרה

מפרק הלסת התחתונה הוא המפרק המחבר את הלסת לעצמות הרקה של הגולגולת. תסמונת מפרק הלסת, הידועה בקיצור TMD, מופיעה כאשר קיימות בעיות בשרירי הפנים ובלסתות.

סימנים ותסמינים

לתסמונת מפרק הלסת סימנים ותסמינים רבים. לעתים קרובות קשה לדעת בוודאות אם אתם סובלים מתסמונת מפרק הלסת, שכן כל אחד מהתסמינים הללו יכול להופיע גם במחלות אחרות. רופא השיניים שלכם יכול לבצע אבחנה נכונה. כמה מהתסמינים הנפוצים ביותר של תסמונת מפרק הלסת כוללים:

כאב בפנים, בלסת או באזור האוזן

כאבי ראש (שלעיתים קרובות דומים למיגרנות), כאבי אוזניים וכאב ולחץ מאחורי העיניים

צליל נקישה או פיצוח בעת פתיחה או סגירה של הפה

הלסת "נתקעת", ננעלת או יוצאת ממקומה

רגישות של שרירי הלסת

נפיחות בפנים

שינוי פתאומי בסגר הדנטלי (היחס בין השיניים העליונות והתחתונות כשהן באות במגע)

גורם

תסמונת מפרק הלסת נוצרת לרוב עקב בעיות בשרירי הלסת או המפרק עצמו. הלסת משמיעה צליל נקישה או פיצוח מדי פעם ולעיתים אף "ננעלת". חשוב לקבוע פגישת ייעוץ עם רופא השיניים או עם מומחה על מנת לקבוע את הגורם לבעיה הדנטלית

אבחנה

כדי לאבחן את תסמונת מפרק הלסת, רופא השיניים יבצע בדיקה רפואית ודנטלית מקיפה ואף יצלם צילום רנטגן מיוחד (צילום פנורמי) כדי לבדוק את מפרק הלסת, את המבנים הסובבים אותו ואת סגר השיניים. הוא עשוי לבחון גם את השרירים והרקמות הראש והצוואר כדי לבדוק אפשרות של דלקת. ייתכן שתתבקשו לבצע תרגילים ותנועות מסוימות ותקבלו הפנייה לכירורג פה ולסת לצורך המשך בדיקה ואבחון.

טיפול

לא קיימת תרופה בדוקה אחת לתסמונת מפרק הלסת, אך קיימים טיפולים שונים שעשויים להקל במידה רבה על תסמיניה. רופא השיניים יוכל להמליץ על טיפול אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

ניסיון להפסיק את התכווצות השריר ואת הכאב בעזרת טיפול בחום לח או בעזרת תרופות כגון תרופות להרפיית שרירים, אספירין, משככי כאבים אחרים הניתנים ללא מרשם רופא או תרופות נוגדות דלקת.

צמצום ההשפעות המזיקות של חריקת שיניים או הידוק שיניים על ידי שימוש במגן פה בלילה או באמצעות קיבוע. רופא השיניים יספק לכם אביזר מיוצר לפי מידה, שאותו ממקמים על השיניים העליונות והוא מגן עליהן מהתחככות בשיניים התחתונות.

למידת טכניקות הרפיה כדי לסייע בהרפיית המתח בלסת. רופא השיניים עשוי להציע לכם לפנות לאימון אישי או לייעוץ פסיכולוגי כדי להקטין את המתח הנפשי.

גירוי חשמלי של עצב דרך העור (Transcutaneous electrical nerve stimulator - TENS) שבו משתמשים בזרם חשמלי חלש כדי להרגיע את שרירי המפרק והפנים. טיפול בקרינת לייזר בעצמה נמוכה עשויה לשפר את חופשיות התנועה של הצוואר.

רופא השיניים עשוי לתת לכם מרשם לתרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים כדי להקטין את הכאב והנפיחות

בעיות רפואיות נלוות

תסמונת מפרק הלסת מורכבת ממגוון בעיות, שלעיתים קרובות מתרחשות בו זמנית. בעיות אלה כוללות:

בעיות שרירים המשפיעות על תנועת הלסת

כאב בפנים סביב מפרק הלסת

בעיות במפרק עצמו

הבעיות השונות מקשות על האבחון והטיפול. אבחנה מדויקת חיונית להצלחתו של הטיפול.