הגדרה

רגישות בשיניים, הידועה גם כרגישות יתר של הדנטין, נוצרת בשן עצמה או במשטחים חשופים של השורש. הדבר מתרחש כתוצאה מהידלדלות שכבת האמייל המגנה על השן, או כתוצאה מנסיגת חניכיים החושפת את הדנטין, השכבה שמתחת לאמייל. נסיגת החניכיים מצמצמת את יכולתם של האמייל והחניכים להגן על השן ועל השורש. 57% מאוכלוסיה סובלים מרגישות בפה.

סימנים ותסמינים

אם מאכלים, משקאות חמים, קרים, מתוקים או חומציים מאוד או נשימה באוויר קר גורמים לרגישות או לכאב באחת השיניים או בכולן, יתכן שיש לכם שיניים רגישות. רגישות בשיניים עשויה לחלוף ולהופיע שוב במשך הזמן.

גורם

קיימים גורמים רבים לרגישות בשיניים, לרבות

אמייל שחוק עקב שימוש במברשת שיניים קשה או צחצוח אגרסיבי מדי

שחיקת השיניים עקב מאכלים ומשקאות חומציים

שחיקת השיניים עקב בולימיה או ריפלוקס קיבתי-וושטי (GERD)

נסיגת חניכיים הגורמת לחשיפת השורשים

אבחנה

היגיינת פה טובה היא המפתח למניעת נסיגת חניכיים והכאב הנגרם בשל רגישות בשיניים צחצוח לא נכון או צחצוח יתר עשויים לגרום לרגישות של החניכיים. אם יש לכם שאלות לגבי הרגלי השמירה על היגיינת הפה, התייעצו עם רופא השיניים.

מניעה

צחצוח שיניים פעמיים ביום ובמשך שתי דקות, עם משחת שיניים שאינה מכילה כמויות גדולות של חומרים שוחקים יכול לצמצם את הסיכוי לרגישות בשיניים תזונה דלה במזונות ומשקאות חומציים עשויה אף היא לסייע במניעת רגישות בשיניים.

טיפול

בנוסף למשחת שיניים שאינה מכילה כמויות גדולות של חומרים שוחקים, רופא השיניים יכול לתת לכם מרשם לג'ל פלואוריד או שטיפת פה המכילה פלואוריד או למשחת שיניים המכילה כמות גדולה של פלואוריד שנוצרה במיוחד כדי להקטין את הרגישות בשיניים ולספק הגנה נוספת בפני התפתחות של ריקבון ועששת. ניתן למרוח על השיניים חומרים טיפוליים, כגון ציפויי פלואוריד, כדי לספק הגנה נוספת.

בעיות רפואיות נלוות

מצבים אחרים שאינם קשורים לשיניים רגישות יכולים גם הם לגרום לכאב:

עששת

שן סדוקה או שבורה

חריקה או הידוק של השיניים

דליפה סביב שחזורים

הלבנת שיניים חיצונית

האם רגישות בשיניים פוגעת בסגנון החיים שלכם?

רגישות בשיניים עלולה להפוך את האכילה והשתייה לחוויה מכאיבה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים להקלה על שיניים רגישות. שימוש ממושך במוצרים אלו ימנע תופעות כאלו בעתיד.