הגדרה

שיני בינה הן השיניים הטוחנות השלישיות והאחרונות שנמצאות בשני צידי הלסתות, העליונה והתחתונה. אלו גם השיניים האחרונות שבוקעות. הן מופיעות בדרך כלל כשאדם מגיע לשלהי שנות העשרה שלו או לתחילת שנות העשרים.

סימנים ותסמינים

שיני בינה הבוקעות באופן חלקי בלבד או הבוקעות במנח עקום, עלולות לגרום לצפיפות שיניים מכאיבה ולמחלות. לאור העובדה שלשיניים הנעקרות לפני גיל 20 יש שורשים פחות מפותחים ועקירתן כרוכה בפחות סיבוכים, אגודת רופאי השיניים האמריקאית ממליצה לצעירים בני 16-19 לבדוק את שיני הבינה שלהם כדי להחליט אם יש צורך לעקור אותן.

גורם

מכיוון ששיני הבינה הן השיניים הקבועות שבוקעות אחרונות, לעיתים קרובות לא נותר עבורן מספיק מקום בפה. כך נוצר מצב של שיני בינה כלואות (נותרות מתחת לקו החניכיים ואינן בוקעות). אם השיניים נותרות כלואות, עלולות להתפתח נפיחות ורגישות באזור.

אבחנה

עקירת שן הינה הליך שגרתי למדי. רופא השיניים או כירורג פה ולסת, ימליצו על ביצוע הרדמה מקומית במקרה שהשיניים בקעו או על טשטוש תוך-ורידי או הרדמה כללית במקרה של שיניים כלואות. הכירורג ימליץ על שיטת ההרדמה המתאימה ביותר לאדם שצריך לעבור עקירת שיני בינה.

טיפול

אם שיני הבינה בקעו, תתבצע עקירה של השן (או השיניים). לאחר הניתוח ייתכן שתתבקשו להדק בעדינות את השיניים על פיסת גזה למשך 30 עד 45 דקות לאחר עזיבת מרפאת השיניים, כדי להגביל דימום כלשהו שעלול להופיע.

אם שן הבינה כלואה ונעוצה בתוך העצם, כירורג הפה והלסת עושה חתך בחניכיים ועוקר את השן בחלקים, כדי להקטין ככל הניתן את כמות העצם שצריך להסיר. ייתכנו נפיחות וכאבים אך לרוב הם פוסקים לאחר ימים בודדים; עם זאת, עליכם להתקשר לרופא השיניים שלכם במידה ואתם סובלים מכאבים, נפיחות, דימום או חום חמורים או מתמשכים.

עקירת שיני בינה בגלל צפיפות שיניים או שן בינה כלואה אינה אמורה לפגוע במנשך או בבריאות הפה בעתיד.

תופעות נפוצות לאחר הניתוח הן נפיחות ורגישות בפנים ובצוואר וכן שטפי דם מקומיים. ניתן להיעזר בשקיות קרח ובמשככי כאבים שקיבלתם מרופא השיניים או מכירורג הפה והלסת, אך אם יש לכם שאלות או חששות בנוגע למה שאתם חווים, צרו קשר עם הרופא שביצע את העקירה.

סיבוכים

מכתשית יבשה
לאחר העקירה, נוצר בתוך מכתשית השן קריש דם המכסה את האזור ומאפשר לו להחלים. מכתשית יבשה מתפתחת במהלך חמשת הימים הראשונים לאחר העקירה, כאשר קריש הדם מתפרק או נתלש וגורם לחשיפת העצם והעצבים. רק 2%-5% מהמטופלים מפתחים מכתשית יבשה.

מכתשית יבשה גורמת לכאב רב! כדי להקל על הכאב, רופא השיניים שוטף את המכתשית הריקה, מסיר שאריות שנותרו ומניח חבישות רפואיות שתפקידן להגן על האזור ולהקטין את הכאב. הוא ייתן גם מרשם לאנטיביוטיקה כדי למנוע היווצרות של זיהום ולמשככי כאבים כדי להקטין את אי הנוחות. עם טיפול נכון ומנוחה, המכתשית היבשה תחלים בתוך שבעה עד עשרה ימים.

בעיות רפואיות נלוות

פריקורוניטיס הינו זיהום המתרחש כאשר אין מספיק מקום בפה לבקיעתה של שן הבינה. שן הבינה בקעה באופן חלקי בלבד והחניכיים מכסים חלק מהקצה העליון של השן. מזון ופלאק יכולים להצטבר מתחת לפיסת החניכיים. אם האזור מזדהם, התופעה נקראת פריקורוניטיס והחניכיים נעשות נפוחות ואדומות.

התסמינים כוללים ריח רע מהפה, טעם רע בפה, הפרשת מוגלה מהחניכיים הסמוכים לשן, התנפחות של בלוטות הלימפה מתחת לסנטר, עוויתות של שרירי הלסת והתנפחות של הפנים בצד הפגוע. ניתן לטפל בזיהום על ידי שטיפות במי מלח חמימים כדי להבטיח הרחקה של שאריות מזון. כדי לטפל בבעיה זו עשויים להידרש טיפול אנטיביוטי וניתוח.

מידע נוסף על שיני בינה

האם אתם מקפידים לשמור על היגיינת פה נאותה לאחר ניתוח?

אם שיני הבינה נעקרו לאחרונה, חשוב לשמור על היגיינת הפה גם לאחר ההחלמה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו נגד חיידקים כדי לשמור על בריאות הפה.