סקירה כללית

יישור שיניים (אורתודנטיה) הוא תחום התמחות ברפואת שיניים המתמקד ביישור השיניים והלסתות במטרה לשפר את החיוך ואת בריאות הפה. אורתודונט מאבחן ליקויים בשיניים, מטפל בהם ומונע אותם באמצעות גשרים, שהם התקנים דנטליים קבועים, וכן התקנים ניתנים להסרה המשמשים לאחר הסרת הגשר. ההתקנים משמשים ליישור שיניים, לתיקון מנשך לקוי, לסגירת מרווחים בין השיניים והתאמת קו השיניים לשפתיים. קשה יותר לשמור על ניקיון שיניים עקומות שאינן ממוקמות כהלכה והן עלולות לפתח עששת ומחלה פריודונטית.

תועלת

התועלת שניתן להפיק מיישור שיניים כוללת שיפור בריאות הפה, המראה ואורך החיים של השיניים.

טיפול

חשוב מאוד להקפיד על היגיינת הפה אם יש לכם גשר או התקן אחר ליישור שיניים. צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחה המכילה פלואוריד במשך שתי דקות, ניקוי יומי עם חוט דנטלי, ביקורות שוטפות אצל רופא השיניים, כל אלה חשובים לשמירה על שיניים וחניכיים בריאות.

מומלץ למטופלים עם גשר להקפיד על תזונה מאוזנת ולצמצם אכילה של חטיפים מתוקים בין הארוחות. ייתכן שרופא השיניים ימליץ להימנע ממזונות מסוימים שעלולים להפריע לפעולת הגשר או לעקם את חוטי המתכת, למשל אגוזים, פופקורן, סוכריות קשות, קרח ומזונות דביקים כגון גומי לעיסה, קרמל או סוכריות טופי.

הליך

קיימים מגוון התקנים, הן קבועים והן ניתנים להסרה, המאפשרים להזיז שיניים, להחזיק את השרירים ולהשפיע על צמיחת הלסתות. הם פועלים באמצעות הפעלת לחץ עדין על השיניים והזזתן בעצם הלסת.

גשרים רגילים
'האפשרות הנפוצה ביותר של טיפול באמצעות קיבוע היא גשר המורכב מקוביות (סמכים אורתודנטים), גומיות וחוט מתכת. הסמכים מודבקים לחזית השיניים ומשמשים לעיגון הגשר. חוט המתכת עובר דרך הסמכים ומחובר אליהם באמצעות גומיות קטנות. חוט המתכת מפעיל לחץ על השיניים ומזיז אותם בהדרגה למנח נכון. כל ארבעה עד שישה שבועות מהדק האורתודונט את הגשר במטרה להגיע אל התוצאה הרצויה. התהליך אורך בין שנה לשלוש שנים.

כיום הגשרים קטנים יותר, קלים יותר ומכילים פחות מתכת מאשר בעבר. הם קיימים בצבעים עליזים עבור ילדים או שקופים עבור מבוגרים.

לאחר הסרת הגשר יש להרכיב פלטה על הלסת העליונה והתחתונה (או במקום שבו הותקן הגשר), במשך שנה אחת לפחות כדי להחזיק את השיניים במקומן החדש.

אמנם צפויה מעט אי נוחות בזמן הטיפול האורתודנטי, אך כיום הגשר ליישור שיניים נוח הרבה יותר מאשר בעבר. שיטות ואמצעים חדשים יותר של טיפול אורתודנטי פותחו כדי לקצר את משך יישור השיניים.

להלן סקירה של כמה מאפשרויות הנוספות של טיפול אורתודנטי:

גשר דמון
'גשר דמון הוא התקן אורתודנטי של סמכים ננעלים, כלומר שבמקום שימוש בגומיות כדי לחבר את חוט המתכת אל לגשר, משתמשים במנגנון של החלקה. תודות למנגנון זה אין צורך להשתמש בגומיות הגורמות לחיכוך ומאטות את קצב הטיפול. בעזרת גשר דמון השיניים יכולות לזוז למקום ביתר חופשיות, כך שמשך הטיפול מתקצר. גשר דמון גם אסתטי יותר שכן הסמכים פחות בולטים מהסמכים המתכתיים הרגילים. החיסרון של גשר דמון הוא ששיטה זו בדרך כלל יקרה יותר מגשר רגיל. התייעצו עם האורתודונט שלכם כדי לוודא אם גשר דמון הוא אפשרות המתאימה לכם.

אינויזליין
גשר אינויזליין מורכב מסדי פלסטיק שקופים המיוצרים לפי התאמה, שנועדו להזיז את השיניים למקומן הנכון. מדי כחודשיים המטופל מקבל סט חדש של סדי יישור, והתהליך חוזר על עצמו עד שהשיניים מגיעות למיקום הרצוי. גשר אינויזליין אמור לספק את אותם יתרונות של גשר רגיל אך סדי היישור פחות בולטים ולכן בעלי יתרון אסתטי. ניתן להסיר את סדי היישור בעת אכילה, צחצוח וניקוי שיניים ומשך הטיפול עשוי להיות קצר יותר מאשר יישור שיניים בעזרת גשר רגיל.

גשר לינגואלי
גשר לינגואלי המכונה גם גשר בלתי נראה, מותקן על הצד הפנימי של השיניים (הצד הפונה אל הלשון והחך) והוא אפשרות יישור שיניים מצוינת לאנשים שאינם רוצים לפגוע במראה החיצוני שלהם. בדומה לגשר הרגיל, יישור השיניים מתבצע באמצעות הפעלת לחץ עדין על השיניים כדי לסייע להן לזוז באטיות למקומן הנכון. גשר לינגואלי מצריך יותר התאמה אישית למטופל ועשוי להיות יקר יותר מגשר רגיל.

 

מידע נוסף על טיפול אורתודנטי למבוגרים