ציפוי דנטלי, ציפוי שיניים (בונדינג)

סקירה כללית

בונדינג הוא הדבקת קומפוזיט (פלסטיק) בצבע השיניים במטרה לתקן שן רקובה, סדוקה, שבורה, קצרה מדי או שצבעה השתנה, כמו גם כחלופה קוסמטית לסתימות אמלגם. בונדינג יכול להתבצע במהלך ביקור אחד אצל רופא השיניים.

תועלת

בונדינג הוא אחד ההליכים הקלים והזולים ביותר בטיפול שיניים קוסמטי. הקומפוזיט המשמש לציפוי השן ניתן לעיצוב ולליטוש כך שיתאים לשיניים הסמוכות. לעתים קרובות משמש הבונדינג למטרות קוסמטיות כדי לשפר את המראה של שן סדוקה או ששינתה את צבעה. הציפוי יכול לשמש גם לסגירת מרווחים בין שיניים, להארכת השיניים או לשינוי הצורה או הצבע שלהן.

לעתים משמש הבונדינג כחלופה קוסמטית לסתימות או כדי להגן על חלק משורש השן שנחשף בשל נסיגת חניכיים.

טיפול

תה, קפה, עשן סיגריות וחומרים אחרים עלולים להכתים את הקומפוזיט המשמש לבונדינג. כדי למנוע או למזער הופעת כתמים, יש להימנע מצריכת מאכלים או משקאות אלו במהלך 48 השעות הראשונות אחרי כל הליך שיש בו שימוש בקומפוזיט. בנוסף, יש לצחצח שיניים לעתים קרובות ולבצע ניקוי שיניים אצל השיננית מדי שישה חודשים.

הליך

השלב הראשון הוא לקבוע ביקור אצל רופא השיניים כדי לדון אתו ביעדי הטיפול. רופא השיניים ישתמש במדריך גוונים כדי לבחור את הצבע של הקומפוזיט המתאים ביותר לגוון השן או השיניים שלכם.

לאחר שבחר את הצבע, הוא יגרד בעדינות את פני השטח של השן כדי להפוך אותה למחוספסת יותר. אחר כך תצופה השן בשכבה דקה של תמיסת קישור המסייעת לחומר הציפוי להידבק.

כאשר השן מוכנה, רופא השיניים ימרח את הקומפוזיט הרך שצבעו כצבע השן. הקומפוזיט מעוצב ומוחלק עד לקבלת הצורה הרצויה. לבסוף, גורמים לקומפוזיט להתקשות באמצעות אור אולטרה-סגול או לייזר.

לאחר שהקומפוזיט מתקשה, רופא השיניים ימשיך לעצב אותו וילטש את החומר עד שיבריק כמו שאר השיניים.

ההליך נמשך בדרך כלל 30 דקות עד שעה. אם נדרש ציפוי של יותר משן אחת, תצטרכו לקבוע זמן טיפול ארוך יותר או ביקורים נוספים אצל רופא השיניים.