סקירה כללית

גשרים וכתרים הם תותבים קבועים המודבקים על שיניים קיימות או על שתלים ע"י רופא שיניים או מומחה לשיקום הפה. כתרים משמשים בדרך כלל כדי לכסות לחלוטין שן פגועה או כדי לכסות שתל. רופא השיניים שלכם ימליץ על כתר כדי:

להחליף סתימה גדולה כשלא נותרה מספיק שן

להגן על שן חלשה מפני שבירה

לשקם שן שבורה

לחבר גשר

לכסות שתל דנטלי

לכסות שן ששינתה את צבעה או שצורתה אינה תקינה

לכסות שן שעברה טיפול שורש

בשל המרווחים שנוצרים כתוצאה משיניים חסרות, השיניים הנותרות עשויות לזוז ממקומן ולגרום להיווצרות של מנשך לקוי. תהליך זה עלול להוביל גם להתפתחות של מחלת חניכיים ולתסמונת מפרק הלסת (TMJ). בגשרים משתמשים בדרך כלל כאשר חסרה שן אחת או יותר. הם ממלאים את החלל שבו חסרות שיניים ומודבקים לשיניים הטבעיות, או לשתלים משני צדי החלל.

תועלת

בנוסף לחיזוק שיניים פגועות, גשרים וכתרים משמשים גם לשיפור המראה, הצורה, המערך והסגר (מנשך) של השיניים.

טיפול

על אף שכתרים וגשרים יכולים להחזיק מעמד לכל החיים, לעתים הם מתנדנדים או נופלים. הפעולה החשובה ביותר שיש לבצע כדי להבטיח שהכתרים יחזיקו מעמד לאורך זמן היא שמירה על היגיינת פה נאותה. שמרו על בריאות החניכיים והשיניים על ידי צחצוח השיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. בקרו באופן סדיר אצל רופא השיניים או אצל השיננית לביצוע ביקורות תקופתיות וניקוי שיניים מקצועי.

כדי שלא יגרם נזק לכתר או לגשר חדש, יש להימנע מלעיסת מזון קשה, קרח או עצמים קשים אחרים.

הליך

ניתן גם לשים כתר על שתל כדי ליצור צורה ומבנה דמויי שיניים לשם תפקוד תקין של הפה. צבעם של כתרי חרסינה או קרמיקה מותאם לצבע השיניים. חומרים אחרים כוללים סגסוגות זהב ומתכת, חומרים אקריליים וקרמיקה. סגסוגות אלו בדרך כלל חזקות יותר מחרסינה ומומלצות עבור שיניים אחוריות. בדרך כלל משתמשים בפורצלן המעוגן לבסיס מתכת, שכן הוא גם חומר חזק וגם בעל מראה יפה.

גשר מורכב על החלל שבו חסרות שיניים ומחובר לשן או לשתל. שיניים אלו, המכונות שיניים תומכות, משמשות לעיגון הגשר. שן חלופית, המכונה פונטיק, מחוברת לכתרים המכסים את השיניים התומכות. בדומה לכתרים, גם גשרים עשויים ממגוון חומרים. רופא השיניים יכול לסייע לכם להחליט מהו הפתרון המתאים ביותר עבורכם, בהתבסס על המיקום של השן החסרה (או השיניים החסרות), התפקוד שלה, שיקולים אסתטיים ועלויות.

מידע נוסף על גשרים וכתרים

אל תשכחו את החניכיים

חניכיים בריאות חשובות לשמירה על תקינותם של גשרים וכתרים. נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו שנוצרו כדי לשמור על חניכיים בריאות.