סקירה כללית

שיניים תותבות מהוות חלופה לשיניים חסרות. הן מיוצרות בהתאמה אישית וניתן להוציא אותן מהפה. שיניים תותבות דורשות זמן הסתגלות והתחושה שהן יוצרות אף פעם לא תהיה זהה לגמרי לשיניים רגילות, אולם כיום השיניים התותבות נוחות יותר ואף נראות טבעיות יותר.

תועלת

החלפת שיניים חסרות משפרת את המראה החיצוני ואת החיוך. ללא תמיכת השיניים התותבות, שרירי הפנים מתרופפים וגורמים לאדם להיראות זקן מכפי גילו. בנוסף לכך, שיניים תותבות יסייעו לכם לאכול ולדבר בצורה נוחה יותר - פעולות שאנשים בדרך כלל לוקחים כמובן מאליו עד שהם מאבדים את השיניים הטבעיות שלהם.

טיפול

במשך הזמן, יתכן שיהיה צורך לרפד, ליצור מחדש או לבנות מחדש את בסיס השיניים התותבות כתוצאה מתהליך של בלאי טבעי. תיקון בסיס פירושו הכנת בסיס חדש תוך שמירה על השיניים התותבות הקיימות. כמו כן, צורת הפה משתנה באופן טבעי עם הגיל. שינויים אלו גורמים להתרופפות השיניים התותבות, מקשים על הלעיסה ומגרים את החניכיים. מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לפחות פעם בשנה לבדיקה כללית.

להלן מספר עצות שיסייעו לכם לטפל בשיניים תותבות:

במהלך הטיפול בשיניים התותבות, הניחו מתחתיכם מגבת מקופלת או קערת מים. שיניים תותבות הן עדינות ועלולות להישבר אם יפלו.

אל תניחו לשיניים התותבות להתייבש. כאשר אינכם משתמשים בהן, השרו אותן בתמיסת ניקוי המיועדת לשיניים תותבות או במים. לעולם אל תשתמשו במים חמים שעלולים לגרום לעיוות צורתן של השיניים התותבות.

צחצחו שיניים - צחצוח שיניים מדי יום חשוב להסרת שאריות אוכל ופלאק ומונע היווצרות כתמים. ניתן להשתמש באמבט ניקוי אולטראסוני כדי לטפל בשיניים התותבות, אך הוא אינו מהווה תחליף לצחצוח יסודי יומיומי.

צחצחו את החניכיים, הלשון והחך מידי בוקר במברשת שיניים בעלת זיפים רכים לפני הכנסת השיניים התותבות לפה. פעולה זו ממריצה את זרימת הדם ברקמות ומסייעת להסרת פלאק.

פנו לרופא השיניים אם השיניים התותבות נשברות, נסדקות או מתנדנדות. אל תנסו לתקן אותן בעצמכם. אתם עלולים לגרום לנזק שאינו ניתן לתיקון.

הליך

מערכת שלמה:
מכינים מערכת רגילה של שיניים תותבות ומכניסים אותה לפיו של המטופל לאחר השיניים הנותרות הוסרו והרקמות החלימו, תהליך שעשוי לקחת מספר חודשים.

מערכת שלמה ומיידית של שיניים תותבות מוכנסת מיד לאחר עקירת השיניים הנותרות. במסגרת ביקור הכנה לוקח רופא השיניים מידות ומכין דגם של הלסת. עם מערכת שלמה ומיידית של שיניים תותבות אין צורך להישאר ללא שיניים במהלך תקופת ההחלמה.

שיניים תותבות חלקיות

שיניים תותבות חלקיות מותקנות על גבי מסגרת מתכת המתחברת לשיניים הרגילות. לעתים מותקנים כתרים על חלק מהשיניים כדי לשמש כעוגן לשיניים התותבות. שיניים תותבות חלקיות שניתן להוציא מהפה, מהוות חלופה לגשרים.

 

שמרו על תקינות השיניים התותבות שלכם

הקפידו לשמור על היגיינת הפה; השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על תקינותן של השיניים התותבות.