יישור שיניים מוקדם

סקירה כללית

טיפול אורתודנטי לילדים צעירים נקרא גם אורתודנטיה מניעתית וניתן להתחיל בו כבר בגיל שש או שבע. בגיל הזה השיניים עדיין מתפתחות והלסת עדיין צומחת. לכן קל יותר לטפל בבעיות שיניים מסוימות כגון צפיפות יתר.

חשוב לציין כי טיפול מוקדם אינו מתאים לכל הבעיות האורתודנטיות אך הוא עשוי לעזור במקרים מסוימים. שני מצבים רפואיים המצריכים התערבות מוקדמת הם סגר צלבי (crossbite) ושיניים קדמיות בולטות. סגר צלבי יכול לגרום ללסתות לגדול בצורה בלתי שווה. שיניים קדמיות שבולטות החוצה עלולות להיסדק או להיפגע כתוצאה מתאונה כמו נפילה.

תועלת

התערבות מוקדמת מנצלת את העובדה שהלסת של הילד עדיין צומחת. טיפול מוקדם מועיל כאשר מיקום הקשתות הדנטליות והלסתות לקוי. ניתן לתקן או לשפר בעיות אלו בעזרת התקנים פונקציונליים. בדרך כלל נדרש טיפול נוסף בשלבים מאוחרים יותר, אך הוא עשוי להיות קצר יותר ופחות מורכב.

הגשרים ליישור שיני ילדים השתפרו במידה ניכרת במהלך העשורים האחרונים. התפתחות טכנולוגית הפכה את הגשרים נוחים ואסתטיים יותר מהגשרים שרוב ההורים זוכרים מילדותם. הם גם זולים יותר ולכן נפוצים אצל יותר ויותר ילדים.

טיפול

היגיינת פה טובה חיונית לילדים המרכיבים גשר ליישור שיניים או התקנים אחרים. וודאו שילדכם ישטוף את פיו במים שלוש עד ארבע פעמים ביום כדי לסלק שיירי מזון שנתפסו בגשר ואחר כך יצחצח את השיניים ביסודיות. וודאו שמדי לילה לפני השינה ילדכם ינקה את השיניים בעזרת חוט דנטלי ואחר כך ישטוף את פיו בשטיפת פה המכילה פלואוריד כדי לשמור על שיניים בריאות וחזקות.

פעם ביום עזרו לילדכם לנקות את שיניו בחוט דנטלי, כדי להסיר שאריות מזון ופלאק בקו החניכיים ומתחתיו שעלולים להתקשות ולהפוך לאבן שן. החוט הדנטלי עוזר גם להגיע לפינות חבויות בין השיניים, שקשה להגיע אליהן עם מברשת השיניים. כאשר מרכיבים גשר ליישור שיניים, ניקוי בחוט דנטלי עלול להיות קשה, אך קיימות אפשרויות רבות שיעזרו לשמור על בריאות החניכיים. שוחחו עם האורתודנט או רופא השיניים של ילדכם כדי לקבל עצות נוספות לשמירה על בריאות הפה.

קחו את ילדכם לביקור אצל רופא השיניים מדי שישה חודשים כדי שיעבור בדיקה תקופתית וניקוי שיניים. רופא השיניים יפנה את תשומת ליבכם לאזורים בפה המצריכים תשומת לב מיוחדת ויעזור לכם לוודא שאתם שומרים על ניקיון השיניים של ילדכם ובריאותן וכן על ניקיון הגשר. רופא השיניים או השיננית יכולים להציע לכם כלים או רעיונות מועילים לשמירה על בריאות השיניים של ילדכם בזמן הרכבת הגשר.

הליך

אף על פי שתכניות הטיפול מותאמות אישית לכל מטופל ומטופל, רוב המטופלים מרכיבים גשר למשך פרק זמן של שנה עד שלוש שנים, תלוי במבנים הדורשים תיקון. לאחר מכן יש תקופה של הרכבת "פלטה", המחזיקה את השיניים במיקומן החדש. אף על פי שצפויה מעט אי נוחות בזמן הטיפול האורתודנטי, כיום הגשר ליישור שיניים נוח הרבה יותר מאשר בעבר.

ניתן להשתמש במרחיב לסת כדי להרחיב את הקשת הדנטלית העליונה של הילד, ליצור יותר מקום לצמיחת השיניים וכך לצמצם צפיפות יתר של השיניים. ההליך מצריך התקנה של המכשיר. הוא מורכב משני חלקי פלסטיק המחוברים לשני צידי השיניים הטוחנות העליונות ומבורג הרחבה. כאשר מסובבים את בורג ההרחבה, המכשיר דוחף את שני הצדדים הרחק זה מזה וכך מרחיב בהדרגה את הלסת ומפנה מקום לשיניו הקבועות של הילד. כאשר הקשת מגיעה למידה הנכונה שלה, גדל הסיכוי שהשיניים הקבועות של הילד יצמחו במיקום טוב יותר.

שומר מקום הוא דוגמה נוספת לטכניקת התערבות מוקדמת. כאשר ילד מאבד שן בטרם זמן, כתוצאה מריקבון או מפציעה, השן הסמוכה יכולה לזוז כדי למלא את המקום הריק. כצעד מניעתי, יכול רופא השיניים להרכיב שומר מקום שישמור את המקום עד לצמיחת השן הקבועה. שומר מקום יכול להיות גומייה או כתר זמני המחובר למקום הריק. כאשר השן הקבועה תתחיל לצמוח, יוציא רופא השיניים את שומר המקום. הליך זה עשוי למנוע את הצורך בטיפולים אורתודנטים נוספים ואינטנסיביים יותר בעתיד.