סקירה כללית

שתל דנטלי הוא מוט טיטניום (הדומה לשורש של השן) המוחדר בניתוח לתוך עצם הלסת מתחת לקו החניכיים ומאפשר הרכבת שיניים חלופיות או גשר באזור זה. שתל, בניגוד לשיניים תותבות, אינו יכול להשתחרר ממקומו. שתלים דנטליים מועילים גם לבריאות הפה הכללית. שכן, בניגוד לגשרים, אין צורך לעגן אותם לשיניים אחרות.

תועלת

שתל דנטלי יכול לשפר פלאים את הביטחון העצמי, מכיוון שהוא נראה כמו שן רגילה. אנשים רבים שהתביישו לחייך בגלל חלל שנוצר כתוצאה משן שנשרה, מרגישים נוח יותר לאחר הרכבת שתל דנטלי. מעבר ליתרונות האסתטיים, שתל דנטלי מקל גם על אכילה ודיבור, שכן מוט טיטניום המחובר ישירות ללסת מחזיק את השתל במקומו.

טיפול

שתלים מצריכים שמירה על הרגלים טובים של דאגה לבריאות הפה. יש לנקות את השיניים בחוט דנטלי פעם ביום ולצחצח את השיניים פעמיים עד שלוש פעמים ביום. בנוסף, מומלץ לבקר אצל רופא השיניים מדי שישה חודשים לשם בדיקה וניקוי של השיניים.

הליך

כדי שהשתלים יחזיקו מעמד יש צורך בחניכיים בריאות ובעצם עבה מספיק שתתמוך בשתל. אם העצם דקה מדי או רכה ואינה יכולה לתמוך בשתל, ייתכן שתידרש השתלת עצם. אם העצם בלסת העליונה אינה גבוהה מספיק או שהסינוסים קרובים מדי ללסת, ייתכן שתידרש הרמת סינוס. הרמת סינוס היא ניתוח המבוצע על ידי כירורג שיניים או פריודונט. במהלך הניתוח, מוסיפים עצם ללסת העליונה בין הלסת לסינוסים המקסילריים, באזור השיניים המולריות והפרה-מולריות. שתלים בדרך כלל יקרים יותר מאשר שיטות אחרות להחלפת שן. מחיר השתל עצמו יכול לנוע בין 1,000$ ל-2,000$ כל אחד, וישנה עלות נוספת עבור הכתר המחובר לשתל. אם חסרה לכם שן ואתם סבורים ששתל הוא הפתרון הנכון בשבילכם, היוועצו קודם ברופא השיניים.1

האגודה האמריקאית לרפואת שיניים הגדירה שני סוגי שתלים בטוחים לשימוש:2

שתלים בתוך העצם

זהו סוג השתלים הנפוצים ביותר והם מוחדרים בניתוח ישירות לתוך עצם הלסת. הם מכונים גם שתלי שורש. הם מעוצבים בדרך כלל כמו ברגים קטנים, גלילים או לוחיות. כדי ששתל בתוך העצם יהיה מוצלח, העצם צריכה להיות עמוקה ורחבה מספיק כדי לספק בסיס בטוח. כאשר החניכיים מסביב לשתל החלימו, יש צורך לבצע ניתוח שני כדי לחבר מוט לשתל המקורי. לבסוף, מורכבת על המוט שן אחת או מספר שיניים מלאכותיות כל אחת בנפרד, או מספר שיניים המחוברות זו לזו במקרה של גשר או שיניים תותבות.

שתלים סב-פריוסטאלים

סוג זה של שתלים מורכב ממסגרת מתכת המורכבת לתוך עצם הלסת ממש מתחת לרקמת החניכיים. עם החלמת החניכיים, מתקבעת המסגרת לעצם הלסת. מוטות, המחוברים למסגרת, מבצבצים מבעד לחניכיים. בדומה לשתלים בתוך העצם, על מוטות אלו מורכבות שיניים מלאכותיות.

 

מידע נוסף על שתלים