ציפוי שיניים

סקירה כללית

ציפויים דנטליים הם משטחים דקיקים של חרסינה או קומפוזיט המיוצרים לפי מידה כדי להתאים לשיניים וליצור מראה טבעי ואסתטי. ניתן להשתמש בהם לתיקון שיניים סדוקות, מוכתמות, עקומות, שחוקות או לא שוות וכן לצמצום מרווחים בין השיניים. שני החומרים הנפוצים ביותר המשמשים לציפויי שיניים הם קומפוזיט וחרסינה. שני סוגי הציפויים הללו מיוצרים על ידי טכנאי שיניים במעבדה ומודבקים לשיניים של המטופל במרפאת רופא השיניים. הציפוי מודבק לשן באמצעות דבק על בסיס שרף (רזין צמנט). חרסינה היא חומר שביר, אך כאשר היא מודבקת לשן היא הופכת חזקה ועמידה מאוד. רופא השיניים יכול גם הוא להדביק ציפוי שיניים במהלך טיפול אחד במרפאה באמצעות שיטת עיצוב/ייצור בסיוע מחשב (CAD/CAM), שבעזרתה הוא יוצר את הציפוי תוך כדי הביקור במרפאת השיניים.

תועלת

ציפוי שיניים שצבען השתנה, שיניים סדוקות או שיניים מעוותות, יוצר חיוך יפה ועמיד לאורך זמן. בנוסף, ציפויים אינם מוכתמים בקלות ולכן הם פופולאריים מאוד בקרב אנשים המעוניינים בחיוך מושלם.

טיפול

את ציפויי השיניים עליכם לנקות בדיוק כמו את השיניים הרגילות. ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום וצחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחה המכילה פלואוריד יעזרו בסילוק שרידי מזון וחיידקי פלאק. בקשו מרופא השיניים להמליץ לכם על מוצרים המיועדים לשמירה על בריאות הפה, כדי להבטיח שציפויי השיניים שלכם ישמרו לאורך זמן רב.

הליך

רופא השיניים מסיר כמות קטנה ממשטח השן כדי לאפשר את התקנת הציפוי. נלקח מטבע של השן ונשלח למעבדת שיניים. הציפוי מיוצר כך שיתאים לשן ולפה. הציפוי מודבק לשן באמצעות דבק על בסיס שרף (רזין צמנט).