סקירה כללית

הסוד לחיוך בריא ומבהיק הוא שמירה על היגיינת פה נאותה. גם אצל מבוגרים עלולים להתפתח חורים בשיניים ומחלת חניכיים הגורמים לבעיות חמורות. לכן לאורך כל חייכם הבוגרים חשוב להמשיך:

'לצחצח שיניים פעמיים ביום עם משחה מועשרת בפלואוריד כדי להסיר את הפלאק - אותה שכבה דביקה הנצמדת לשיניים שהיא הגורם העיקר להתפתחות של עששת ודלקת חניכיים.

'להשתמש כל יום בחוט דנטלי כדי להסיר את הפלאק מבין השיניים ומתחת לקו החניכיים לפני שיהפוך לאבן. לאחר היווצרות האבן, רק שיננית תוכל להסיר אותה.

להגביל את צריכתם של מאכלים עתירי סוכר או עמילן, בעיקר חטיפים צמיגיים ודביקים. ככל שאתם מנשנשים יותר בין הארוחות כך אתם מגדילים את יכולת החיידקים לייצר את החומצות ההורסות את האמייל.

'לבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע לצורך בדיקה כללית וניקוי מקצועי של השיניים..

הסבר

ככל שאנו מתבגרים, חשוב יותר לשמור על הבריאות. הדבר נכון במיוחד לגבי בריאות הפה שלנו היות ובגיל מבוגר אנו חשופים לבעיות שיניים שלא היו לנו בנעורינו. שמירה על בריאות השניים היא קריטית עבור מבוגרים וכדאי לחשוב פעמיים לפני ביטול תור לביקורת אצל רופא שיניים.

להלן מספר תופעות שאליהן יש לשים לב באופן מיוחד ולדון בהן עם רופא השיניים:

מחלה פריודונטית
'אחרי גיל 35 מטופלים מאבדים יותר שיניים בעקבות מחלה פריודונטית מאשר עקב עששת וריקבון. אם אתם מזניחים את שגרת הצחצוח והניקוי בחוט דנטלי ואינכם דואגים לעבור ניקוי שיניים מקצועי באופו מסודר, פלאק ואבן עלולים להצטבר על השיניים. פלאק ואבן שן שאינם מטופלים עלולים בסופו של דבר לגרום נזק בלתי הפיך בעצם הלסת ובמבנים התומכים בשיניים. השיניים יתחילו להתנדנד ואם התופעה תימשך, תזדקקו לניתוח חניכיים ואף תאבדו חלק מהשיניים שלכם. תשמחו לדעת שניתן למנוע את כל זה.

סרטן הפה
סרטו הפה - לפי המכון הלאומי לחקר השיניים והפנים, גברים מעל גיל 40 נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לסרטן הפה. כ-43,000 אלף איש יאובחנו כלוקים בסרטן הפה, הלשון או הגרון, והחברה האמריקאית לסרטן מעריכה כי כ-7,000 איש ימותו עקב אחת ממחלות הסרטן האלו. שימוש במוצרי טבק ואלכוהול מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הפה. רוב סוגי סרטן הפה מאובחנים לראשונה על ידי רופא השיניים במהלך בדיקה שגרתית.2

סתימות שבורות
סתימות שבורות - אורך החיים של סתימה הוא בין שמונה לעשר שנים, אולם הן עשויות להחזיק מעמד במשך 20 שנה או יותר. כאשר הסתימות מתחילות להישבר, מזון וחיידקים עלולים לחדור מתחתיהן ולגרום לריקבון בעומק השן. תהליך כזה עלול לפגוע בעצב ולהצריך טיפול שורש. אם מבנה השן נשבר יחד עם הסתימה, לא תהיה ברירה אלא לבצע טיפול שורש כדי לשקם את השן.

תסמונת מפרק הלסת
מנשך לקוי והרגלים כגון חריקת שיניים עלולים לגרום לכאב עקב תסמונת מפרק הלסת. סיבות רבות יכולות לגרום לתזוזה קלה של המנשך אך לעומת זאת, עקירת שן יכולה לגרום לתזוזה משמעותית של השיניים ולשינוי המנשך. עם הזמן, המפרקים המפעילים את תנועות הלסת עלולים להיפגע ולגרום לכאב ולנעילת הלסתות. זו אחת הסיבות לחשיבותם של שתלים דנטליים.

אם אתם חורקים שיניים מתוך שינה, רופא השיניים יכול להתאים לכם סד לילה. הסד מפחית את העומס המופעל על המפרקים ואף יסייע לכם להפסיק את חריקת השיניים, הגורמת לשחיקת האימייל.

נשים
בכל הקשור לבריאות הפה, לנשים יש צרכים מיוחדים במהלך השלבים הייחודיים בחייהן. שינויים ברמות ההורמונים במהלך תקופת ההתבגרות, מחזור הווסת, ההיריון והבלות מגבירים את תגובת החניכיים להצטברות של פלאק. בתקופות אלה נשים צריכות להקפיד במיוחד על צחצוח שיניים וניקוי יום יומי בחוט דנטלי על מנת למנוע התפתחות של מחלת חניכיים.

מידע חשוב נוסף שכדאי לדעת:

מחזור חודשי

אצל חלק מהנשים, החניכיים מתנפחות והופכות רגישות או מדממות לפני המחזור. אצל אחרות מופיעים הרפס או אפטות. תסמינים אלה נעלמים בדרך כלל עם תחילת המחזור.

'אמצעי מניעה הניטלים דרך הפה

דלקת חניכיים היא אחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר של שימוש באמצעי מניעה הניטלים דרך הפה.

היריון

מחקרים מראים שנשים הרות רבות סובלות מדלקת חניכיים כאשר פלאק מצטבר שוב ושוב על השיניים ומגרה את קו החניכיים. התסמינים כוללים חניכיים אדומות, מודלקות ומדממות. חשוב במיוחד לשמור על בריאות הפה בזמן ההיריון.‏

גיל המעבר

התסמינים המופיעים בשלב הזה בחייהן של נשים כוללים חניכיים אדומות או מודלקות, כאב ואי-נוחות בפה, תחושת צריבה, שיבוש חוש הטעם ויובש בפה.

אוסטיאופורוזיס

מספר רב של מחקרים מצביעים על קשר בין אוסטיאופורוזיס לבין ירידה בצפיפות עצם הלסת. חוקרים טוענים כי אוסטיאופורוזיס עלולה לגרום לאובדן שיניים בשל ירידה בצפיפות העצם התומכת בהן. תהליך הידלדלות העצם סביב השיניים מהיר יותר אם בנוסף לאוסטיאופורוזיס מתפתחת גם מחלת חניכיים.

תכנון

'טיפול מונע ושמירה על השיניים חשובים אצל מבוגרים בדיוק כפי שהיו קודם לכן. גם מבוגרים אינכם חסינים מפני בעיות שיניים. בנוסף לשמירה מסודרת על היגיינת הפה בבית, מומלץ להקפיד על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים ועל ביצוע ניקוי שיניים מקצועי. רופא השיניים יכול לבדוק את בריאות הפה שלכם ולטפל בבעיות לפני שיחמירו. זכרו את האמרה שאמר פעם איש חכם: מניעה עדיפה על טיפול.

עומדות בפניכם גם אפשרויות מגוונות של טיפולי שיניים קוסמטיים, לרבות אורתודנטיה (יישור שיניים), הלבנה (במרפאת השיניים ובבית) וציפוי שיניים. התייעצו עם רופא השיניים בנוגע להליכים השונים כדי למצוא את ההליך המתאים לכם ביותר.

מידע נוסף אודות שמירה על בריאות הפה בקרב מבוגרים

שמרו על שיניים נקיות באמצעות שמירה על בריאות הפה.

כדי לשמור על פה בריא חשוב להקפיד על הגיינת פה נאותה. נסו את אחד ממוצרי בריאות הפה שלנו שיסייעו לכם לפתח הרגלי שמירה על בריאות הפה.