סקירה כללית

טפלו כראוי בשיני החלב של ילדיכם. אמנם שיני חלב נושרות בסופו של דבר, אך עד שזה קורה הן ממלאות תפקיד חשוב בנגיסה ולעיסה של מזון ומאפשרות לדבר באופן ברור. תפקידן של שיני החלב הוא גם לשמור על המרווח המיועד לשיניים הקבועות ולכוון אותן למקומן.

עוד לפני צמיחת השן הראשונה כדאי לנקות את החניכיים של הפעוט בעזרת מעסה חניכיים לתינוקות, פד גזה לח או מטלית רחצה. אחרי בקיעת השיניים, יש לצחצח אותן פעמיים ביום בעזרת מברשת שיניים בעלת זיפים רכים ובמים.

מתחת לשיני התינוק מתבצע תהליך צמיחת השורשים והתמקמות השיניים הקבועות.

מחקרים מצביעים על כך שפעוטות שסבלו מחורים בשיני החלב נוטים יותר לסבול מחורים בשיניים כמבוגרים, לכן דאגו להביא את ילדכם לבדיקה אצל רופא השיניים. חשוב לשמור על ניקיון שיניו של התינוק, אבל לאחר בקיעת השיניים הקבועות הטיפול בהן מקבל חשיבות עליונה. שיניים אלה ישמשו אותו לכל אורך חייו הבוגרים.

שיני הילדים חשופות לאותן סכנות ונזקים כמו שיני המבוגרים. אם יש לילדכם נטייה לחורים בשיניים, כדאי לצמצם את צריכת החטיפים המכילים עמילן, כגון קרקרים וצ'יפס ולהגביל את שתיית המשקאות המתוקים. זכרו כי שיניו של ילד, ששותה מספר פעמים ביום שתייה מתוקה או הולך לישון עם בקבוק, עלולות להינזק.

מרבית הבדיקות והטיפולים המיועדים לאנשים מבוגרים זמינים גם עבור ילדים. בדיקות וטיפולים אלו כוללים צילומי רנטגן, איטום שיניים, טיפולים אורתודנטיים ועוד.

הסבר

צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי
בגיל שנתיים מומלץ להתחיל להשתמש במשחה בזמן צחצוח השיניים. יש להשתמש בכמות קטנה מאוד של משחה (בערך בגודל של גרגר אורז). ילדים קטנים נוטים לבלוע את משחת השיניים במהלך הצחצוח במקום לירוק אותה החוצה. מומלץ להתחיל להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד, כשהילד בוגר דיו כדי להבין שאין לבלוע את המשחה. מיד כאשר שתי שיניים נוגעות זו בזו, יש לנקות ביניהן פעם ביום בחוט דנטלי. ניתן להשתמש בחוט דנטלי רגיל או במחזיקי פלסטיק מיוחדים.

בשלב מסוים, הילד ירצה לצחצח את שיניו בעצמו. כדאי לאפשר לו לעשות זאת. אבל אחר כך הקפידו תמיד לצחצח בעצמכם את שיניו פעם נוספת. רוב הילדים אינם מסוגלים לצחצח שיניים כראוי בכוחות עצמם לפני גיל 8.

תזונה
אמנם סוג המזון שהילד אוכל חשוב לבריאות השיניים, אך גם תדירות האכילה חשובה לא פחות. נשנוש לעיתים קרובות עלול להגדיל את הסיכוי להתפתחות עששת.

חורים בשיניים עלולים להתפתח כאשר מזון המכיל סוכר נותר בפה במשך זמן רב. חיידקים החיים על השיניים ניזונים משאריות מזון אלה. הם מייצרים חומצות שמאכלות את אמייל השן. בין הארוחות או הנשנושים, הרוק שוטף את החומצה. אם הילד אוכל לעתים תכופות, לא תמיד תספיק החומצה להישטף.

בדרך כלל כשחושבים על סוכר, חושבים על הסוכר הלבן הנמצא בסוכריות ובמאפים. אבל כל המזונות המכילים פחמימות יהפכו בסופו של דבר לסוכרים.

ביקור אצל רופא השיניים
הורים טריים שואלים לעתים קרובות "מתי מומלץ לקחת בפעם הראשונה את הילד לרופא השיניים?" כדאי שילדכם יבקר אצל רופא השיניים עוד לפני יום הולדתו הראשון.

הרעיון הזה בדרך כלל מפתיע את ההורים הטריים. אולם, מחקרים לאומיים הראו שאצל ילדים בגיל הגן נרשמו יותר חורים בשיניים.

נשירת שיני חלב
בממוצא רוב הילדים מתחילים לאבד את שיני החלב שלהם בגיל 6-7. כמובן שאם השן נופלת מוקדם יותר או מאוחר יותר, הדבר לא מצביע על בעיה כלשהי. רוב השיניים נושרות לפי הסדר שבו צמחו. למשל, השיניים התחתונות האמצעיות הן השיניים הראשונות שנושרות.

יישור שיניים מוקדם
היום נוטים להרכיב גשרים לילדים בגיל צעיר יותר מבעבר. מטופלים הסובלים מבעיות מיוחדות מתחילים בטיפול אורתודנטי כבר מגיל 6. שיניים קבועות מתחילות לצמוח בערך בגיל זה וזהו השלב שבו מופיעות בעיות אורתודנטיות. היות והלסתות ממשיכות לגדול, זהו שלב אידיאלי להערכת מצב הילד.

תכנון

'שיניים קבועות יש לצחצח ולנקות בחוט דנטלי על בסיס קבוע ורופאי שיניים ממליצים לעשות זאת באופן קבוע לאחר כל ארוחה. אחרי שיצמחו, תצטרכו לצחצח ולנקות את השיניים הקבועות של ילדיכם עד שהוא יהיה קצת יותר מבוגר. השתמשו במשחת שיניים ובמברשת שיניים מתאימות לילדים. למברשת השיניים עבור ילדים יש זיפים רכים יותר, שלא יפגעו בחניכיים או בשיניים שלו. השתמשו במחזיק חוט דנטלי עם ידית כך שתוכלו ללמד את הילד לנקות בעצמו את שיניו.

בגיל שש בערך יתחילו שיניו של הילד להתנדנד. הרשו לילדכם לנדנד את שן החלב עד שתיפול מעצמה. פעולה זו תקטין את הכאב והדימום שנוצרים עקב נשירת השן.

דבר נוסף שצריך להיזהר מפניו הוא חורים בשיניים. כמות הנשנושים והתדירות בה אוכלים אותם יכולות להשפיע רבות על בריאות חלל הפה של ילדכם. להלן מספר עצות הקשורים לנשנושים ולשעת הארוחה:

תנו לילדכם נשנושים בריאים כגון פירות טריים, ירקות וגבינות.

קנו מוצרי מזון ללא סוכר.

הגישו מזונות מתוקים או המכילים עמילן כחלק מהארוחה ולא כחטיפים. רוב הילדים שותים נוזלים במשך הארוחה. בדרך זו נשטפים חלקי מזון רבים מבין השיניים. עודדו את הילדים לשתות מים במהלך הארוחה ובסופה כדי לשטוף שאריות סוכר.

אל תציעו לילדים חטיפים רבים במשך היום.

ודאו שהילד מצחצח שיניים אחרי אכילת חטיפים. אם צחצוח אחרי כל אכילה אינו אפשרי, דאגו שילדכם ישטוף את פיו במים מספר פעמים.

מומלץ ללעוס גומי לעיסה ללא סוכר או כזה המומתק בקסיליטול.

נושאים הקשורים לשמירה על בריאות חלל הפה אצל ילדים

 

צחצוח שיניים יכול להיות חוויה מהנה!

צחצוח שיניים במברשת ובמשחה המותאמות לילדים יכול להיות פעולה מהנה. עיינו במגוון המוצרים שלנו ובחרו את המוצר המתאים ביותר לילדכם.