סקירה כללית

רוב התינוקות אינם מתחילים להצמיח שיניים לפני גיל שישה חודשים, אולם חשוב לשמור על בריאות הפה שלהם כבר בשלב מוקדם. רופאי שיניים רבים ממליצים על ביקור ראשון עוד לפני גיל שנה, כדי לוודא שהטיפול בשיניים ובחניכיים נעשה כהלכה.

כדאי להרגיל את התינוק לניקוי החניכיים כבר בתחילת חייו. ייתכן שתתקשו קצת בהתחלה, אולם התינוק יתרגל במהירות לניקוי הפה בדיוק כמו כל חלק אחר בגוף. ילדים רבים לומדים להנות משגרת הצחצוח היומית.

במשך שנת החיים הראשונה, יש לשים לב למספר דברים:

בקיעת שיניים
שיניו של התינוק יתחילו לבקוע בגיל שלושה עד תשעה חודשים. בקיעת השיניים עלולה לגרום לעצבנות, לחוסר מנוחה, לריור או לאובדן תיאבון. עם זאת, אין הוכחה לכך שהיא יכולה לגרום למחלות ילדות אחרות.

עששת הבקבוק אצל תינוקות
עששת הבקבוק - המכונה גם "עששת תינוקות" - היא אחת מבעיות השיניים השכיחות אצל פעוטות. הבעיה נגרמת כתוצאה מחשיפה ממושכת ותכופה לנוזלים ממותקים, שעלולה לגרום נזק חמור לשיני התינוק ולבריאות פיו.

מוצצים
מציצה היא חלק מההתפתחות התקינה של ילדים והיא מרגיעה אותם בשנים הראשונות לחייהם. יניקה מרגיעה את הילד גם כשהוא אינו זקוק עוד להזנה מהשד או מבקבוק. במשך השנים הראשונות, סביר שהרגלי המציצה לא יפגעו בפיו של התינוק. אולם, מציצה לעתים קרובות ולטווח ארוך עלולה לגרום בעיות. הדבר נכון במיוחד אם ההרגל ממשיך לאחר נשירת שיני החלב.

הסבר

על אף שברוב המקרים שיני התינוק מתפתחות בצורה תקינה, חשוב להבין את התהליך וכך למנוע בעיות בעתיד.

בקיעת שיניים
אצל רוב הילודים אין שיניים שנראות לעין, אך אצל רובם מערכת שיני החלב כבר מפותחת לפחות באופן חלקי והן יתחילו להופיע שלושה עד תשעה חודשים אחרי הלידה. במשך השנים הראשונות כל 20 שיני החלב יבקעו מתוך החניכיים. אצל רוב הילדים תבקע כל מערכת השיניים של שיני החלב עד גיל שלוש.

בקיעת השיניים מתחילה בשתי השיניים הקדמיות התחתונות (חותכות) ואחריהן בוקעות ארבע השיניים החותכות בלסת התחתונה והעליונה. לאחר מכן בוקעות המולריות הראשונות, אחריהן הניבים ובסופו של התהליך בוקעות המולריות האחרונות בחלקו האחורי של הפה.

עששת הבקבוק אצל תינוקות
חשוב שהורים יכירו את הגורמים לעששת הבקבוק כדי שיוכלו למנוע אותה. הסיבות הנפוצות הן חלב, פורמולות ומיצי פירות, מכיוון שהסוכר הנמצא במשקאות אלה נשאר סביב השיניים במשך שעות ארוכות בהן התינוק ישן. הדבר יכול לגרום לחורים בשיניים הקדמיות התחתונות והעליונות.

תכנון

בקיעת שיניים
מספר תינוקות סובלים מכאבים בחניכיים כאשר השיניים מתחילות לבקוע. ניתן להרגיע את הכאב על ידי עיסוי קל של החניכיים בעזרת אצבע נקייה, מעסה חניכיים לתינוקות או גזה רטובה. נשכן לעיסה נקי יכול לעזור גם כן.

אפשר להקל על אי הנוחות הנגרמת מצמיחת שיניים על-ידי:

עיסוי החניכיים של התינוק תוך כדי לחיצה

נשכן קר ללעיסה

השיניים הראשונות
חשוב מאוד לשמור על שיני החלב ולהניח את היסודות לפה בריא.

עצות לניקוי שיניו של התינוק:

השכיבו את התינוק על הברכיים. הניחו את ראשו קרוב לחזה כך שתוכלו להסתכל ישירות לתוך פיו.

'נקו את החניכיים והשיניים - לאחר שאלו בקעו- בעזרת העברת מטלית רחצה נקייה ולחה לאורך החניכיים העליונות והתחתונות. ניתן להשתמש באצבעונים מיוחדים המיועדים למטרה זו.

חזרו על פעולה זו לפחות פעמיים ביום - אחרי ארוחת הבוקר ואחרי הארוחה האחרונה.

כאשר לתינוק כבר יש שיניים, התחילו לצחצח אותן לפחות פעמיים עד שלוש פעמים ביום עם מברשת שיניים בעלת זיפים רכים ומים. לא מומלץ להשתמש במשחת שיניים לפני גיל שנתיים. בשלב הזה יש לפקח על הצחצוח ולוודא שהילד אינו בולע את משחת השיניים.

עששת
התהליך מתרחש כאשר חומצה, שנוצרת על ידי חיידקים שעל השיניים, שמקורה בסוכרים המצויים במזונות ובמשקאות, פוגעת באמייל השן. הפגיעה באמייל גורמת לדה-מינרליזציה ובסופו של דבר להתפתחות עששת. כדי למנוע עששת אל תתנו לילד להירדם עם בקבוק בפה ואל תניקו אותו כאשר הוא מנמנם. אם התינוק צריך למצוץ למשהו כדי להירדם, עדיף לתת לו בקבוק מים או מוצץ.

מוצצים
אם הילד שלכם משתמש במוצץ, ודאו שהוא משתמש בו בצורה בטיחותית: לעולם אין לקשור את המוצץ סביב הצוואר, כדי למנוע סכנת חנק.

בחרו מוצץ:

שעשוי מחלק אחד ולא ממספר חלקים.

כולל חורי אוורור בצדדים.

גדול דיו כך שהילד לא יוכל לבלוע אותו.

שעשוי מחומר גמיש ובלתי רעיל.

בעל ידית נוחה לאחיזה.

בדקו תמיד את המוצץ לפני שתתנו אותו לתינוקכם. וודאו שאין במוצץ חריצים או קרעים. אם הוא קרוע, יש להחליף את המוצץ. לעולם אין לטבול את המוצץ בדבש או בכל חומר מתוק אחר לפני שמגישים אותו לתינוק.

מידע נוסף אודות שמירה על בריאות הפה אצל פעוטות

כיצד לטפל בשיניו הראשונות של התינוק?

מיד כאשר שיני התינוק מתחילות לבקוע, חשוב להתחיל לטפל בהן. נסו להשתמש במשחת שיניים שנוצרה במיוחד עבור פעוטות.