שמירה על בריאות חלל הפה מגיל 55 ומעלה

סקירה כללית

ככל שאנו מתבגרים, בעיות בריאות מסוימות דורשות תשומת לב מיוחדת. אחד מהנושאים החשובים הוא שמירה על בריאות הפה בגיל השלישי. יש לנו מערכת אחת בלבד של שיניים קבועות, לכן חשוב מאוד לשמור עליהן במשך כל חיינו.

על פי דיווחי ה-(Washington Dental Service Foundation (WDSF, כ-75% מהמבוגרים בני 60 ומעלה מאבדים חלק מהשיניים המקוריות שלהם. גורמים כמו מחלת חניכיים קשה, התוקפת כ-23% מאוכלוסיית הגיל השלישי בגילאי 65 עד 74 עלולים לגרום לאובדן שיניים. בריאות פה לקויה מגדילה את הסכנה להתפתחות בעיות רפואיות כגון מחלות לב וסוכרת. 4

מחלת אלצהיימר
מחלת אלצהיימר היא צורה של דמנציה שבה ישנו אבדן של התפקוד המוחי המחמיר עם הזמן ופוגע ביכול החשיבה, בהתנהגות ובזיכרון. חולי אלצהיימר עלולים לשכוח איך לצחצח שיניים או למה הצחצוח חשוב. לכן, המטפלים שלהם צריכים לגלות סבלנות ולעזור להם לטפל בשיניים.

אוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס היא בעיה רפואית נפוצה הגורמת לאובדן צפיפות העצם ולנטייה לשברים. הסיכון הגבוה ביותר לחלות במחלה זו קיים אצל נשים שעברו את גיל המעבר. כאשר צפיפות העצם בפה פוחתת, השיניים עלולות להתחיל להתנדנד. לפי ה- (National Institute of Health (NIH לנשים עם אוסטאופורוזיס יש סיכוי גדול פי 3 לאבד שן בהשוואה לנשים ללא אוסטאופורוזיס. רבים מהסובלים מאוסטאופורוזיס מקבלים תרופות נוגדות-ספיגה כדי למנוע את המחלה או לטפל בה. אולם, חלק מהתרופות הללו גורמות למחלה נדירה אך חמורה בשם נמק עצם הלסת.

הסבר

מחלת חניכיים, ריקבון בשיניים ובשורשים, שיניים רגישות, סוכרת ויובש בפה הם רק חלק מהתופעות המדגישות את חשיבות בריאות הפה בקרב אנשים מבוגרים. הבה נרחיב בנושא.

מחלת חניכיים
מחלה זו עלולה להיות חמורה ומתפתחת כשנוצר זיהום בחניכיים עקב הצטברות פלאק על השיניים ועל החניכיים. דלקת חניכיים היא השלב הראשון של מחלת חניכיים ומתאפיינת בחניכיים נפוחות, אדומות או מדממות. מחלת חניכיים עשויה להוות בעיה בגיל מבוגר בשל מגוון סיבות. אחת מהן היא פלאק שמצטבר על השיניים ועל החניכיים מכיוון שלא נוצרו הרגלים נאותים לשמירה על בריאות הפה בגיל צעיר. עם טיפול נכון (כולל ביקור אצל רופא שיניים) אפשר לטפל בדלקת חניכיים.

עששת בשן או בשורש
גם אחרי גיל 55, נסיגת חניכיים עלולה לגרום להתפתחות עששת בשיניים או בשורשים. מבוגרים צריכים להקפיד במיוחד על ניקוי יעיל של החניכיים, השיניים ומשטחי השורש החשופים כדי להסיר מהם פלאק ושאריות מזון. השיננית מנקה את השיניים בקו החניכיים ומתחתיו ואת משטחי השורש כדי להסיר פלאק ואבנית מאזורים אלה וכדי שיהיו נקיים וחלקים.

שניים רגישות
כולנו מכירים את התחושה הלא נעימה של כאב חד בשיניים המופיע לפתע תוך כד לגימת כוס מים קרים. רגישות בשיניים נגרמת על ידי מספר גורמים, לרבות צחצוח אגרסיבי במברשת בעלת סיבים קשיחים, שחיקת אמייל השן ושן סדוקה או שבורה. עם צחצוח שיניים נכון ושימוש במשחת שיניים לשיניים רגישות כגון Colgate® Sensitive ניתן לצמצם בהדרגה את הרגישות.

יובש בפה
יובש בפה מתרחש עקב מחסור ברוק בפה ונגרם בדרך כלל בעקבות נטילת תרופות, דבר שהופך שכיח יותר ככל שמתבגרים. הבעיה הגדולה ביותר הקשורה ליובש בפה היא ריקבון בשיניים ובשורשים שעלול לגרום לאבדן שיניים.

תכנון

אנשים מבוגרים נוטים יותר לפתח בעיות הקשורות לבריאות הפה, אבל אפשר להימנע מהן. להלן מספר עצות חשובות:

המשיכו לבקר באופן קבוע אצל רופא השיניים. ערכו ביקורת של השיניים והחניכיים גם אם אתם משתמשים בשיניים תותבות.

אל תשכחו לצחצח פעמיים ביום, כל יום, במשך שתי דקות לפחות ולהשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד.

חשוב לנקות את השיניים בחוט דנטלי פעם ביום. ניקוי בין השיניים מבטיח חניכיים ושיניים בריאו

'צמצמו את כמות הסוכר שאתם צורכים על ידי הקטנת כמות הממתקים והמשקאות הקלים והימנעו מחטיפים עשירים בעמילן. צחצחו שיניים זמן קצר אחרי אכילת חטיפים.

אל תשתמשו בטבק. טבק בכל צורותיו מגדיל את הסכנה להתפתחות של סרטן בפה ובגרון, בנוסף למחלות לב ומחלות חמורות אחרות.

השתמשו במשחת שיניים המכילה פלואוריד או הוסיפו לשגרת היומית שלכם שימוש במי-פה עם פלואוריד

שאלו את הרופא אם ניתן להחליף תרופה שאתם נוטלים בתרופה שאינה גורמת ליובש בפה. אם לא ניתן, הקפידו לשתות הרבה מים, לעסו מסטיקים ללא סוכר, הימנעו מאלכוהול הגורם להתייבשות.

'השתמשו בשטיפת פה אנטיבקטריאלית. בנוסף לצחצוח וניקוי בחוט דנטלי, מי פה אנטיבקטריאליים עשויים לצמצם את היווצרות הפלאק.

'כדי לשמור על שיניים בריאות ככל שאתם מתבגרים, יש להקפיד על מספר דברים. חשוב גם לבקר אצל רופא השיניים על בסיס קבוע, כי הוא יוכל לתת לכם המלצות ועצות נוספות בנוגע לשמירה על בריאות הפה. אל תוותרו על ביקורות אצל רופא השיניים.

עזרו לפה שלכם להזדקן בכבוד

שמירה על בריאות הפה עדיין חשובה כתמיד. נסו את אחד ממוצרינו כדי לשמור על חיוך בריא בכל גיל.