שמירה על בריאות חלל הפה במהלך ההיריון

סקירה כללית

הולכות ומצטברות יותר ויותר הוכחות לכך שאישה בהיריון הסובלת ממחלת חניכיים נמצאת בסכנה גדולה יותר, שהתינוק ייוולד לפני הזמן ויהיה קטן. אמנם נדרשים מחקרים נוספים בנושא, אך נראה כי מחלת חניכיים מגדילה את רמתם של נוזלים ביולוגיים המשפיעים על תחילת הלידה. בנוסף נתונים מסוימים מראים, שכאשר מחלת חניכיים מחמירה במהלך ההיריון, קיימת סכנה גדולה יותר ללידה מוקדמת של תינוק במשקל נמוך.

כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך היריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

'לנשים המתכננות להרות מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לביקורת ולטיפול בכל בעיה בחלל הפה עוד לפני ההיריון.

במהלך ההיריון, השיניים והחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

יובש בפה בזמן ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

הסבר

מרבית הנשים מבחינות בשינויים בחניכיים בזמן ההיריון. השינויים מתבטאים בדרך כלל בחניכיים אדומות ודימום בעת צחצוח השיניים. חלקן סובלות גם מנפיחות ודימום חמור של החניכיים. כל השינויים הללו ידועים בשם "דלקת חניכיים הריונית" והיא עשויה להתחיל כבר בחודש השני של ההיריון. התופעה מגיעה לשיאה בחודש השמיני ולרוב הולכת וקטנה אחרי הלידה.

התופעה מתרחשת לעיתים קרובות יותר במהלך ההיריון מכיוון שרמות גבוהות של הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון) מגבירות את תגובת החניכיים לחומרים מגרים המצויים בפלאק. אולם, הצטברות פלאק, ולא ההורמונים, הינה הגורם העיקרי להתפתחות דלקת חניכיים. הצטברות פלאק שכיחה יותר בחלק הקדמי של הפה. במהלך ההיריון, רמת הפרוגסטרון בגוף גבוהה פי 10 מהרגיל. רמה גבוהה כזו מעודדת צמיחה של חיידקים מסוימים הגורמים לדלקת חניכיים. יתכן גם שמערכת החיסון פועלת בצורה שונה במהלך ההיריון. תגובת הגוף לחיידקים הגורמים לדלקת החניכיים, משתנה.

כדי לצמצם את ההשפעה של דלקת חניכיים הריונית, יש לשמור על היגיינת הפה: צחצחי את השיניים פעמיים ביום, כל יום, במשך שתי דקות לפחות. נקי את השיניים בחוט דנטלי מידי יום. שימוש בשטיפה פה אנטיבקטריאלית יכולה לסייע למנוע התפתחות של דלקת חניכיים והצטברות של פלאק.

תכנון

לא משנה מהם התסמינים מהם את סובלת במהלך ההיריון, הקפידי לשמור על שיניים בעזרת הרגלים נאותים הכוללים צחצוח וניקוי בחוט דנטלי, על מנת לשמור על חניכיים ושיניים בריאות במהלך כל ההיריון.

מספר עצות שיעזרו לכן בתקופה שלפני הלידה:

קבעי תור לבדיקה אצל רופא השיניים.

דאגי לעבור בדיקה וניקוי של השיניים. הקפידי לבצע את כל הטיפולים הדנטליים הנחוצים. החיידקים הגורמים לחורים בשיניים עלולים לעבור לתינוקך לאחר הלידה.

צחצחי שיניים פעמיים ביום

צחצחי שיניים לפחות פעמיים ביום במשך שתי דקות במשחת שיניים המכילה פלואוריד. השתמשי במברשת שיניים בעלת זיפים רכים ודאגי למקם את זיפי המברשת במקום המפגש של השניים והחניכיים על מנת להסיר פלאק ושאריות מזון. במקומות האלה מתחילה מחלת החניכיים ומתפתח הפלאק.

נקי באמצעות חוט דנטלי מידי יום

נקו יום יום בין השיניים בחוט דנטלי, במקומות שאליהם מברשת השיניים אינה מגיעה וכן מתחת לקו החניכיים.

הגבילי צריכת מזונות מתוקים ועמילניים

חטיפים עתירי סוכר או עמילן עלולים לגרום ל"התקפת חומציות" על שינייך. הפחיתי את צריכת המשקאות הממותקים והממתקים. משקאות קלים וממותקים עלולים לגרום לחורים בשיניים, לכן נסי לאכול יותר פירות וירקות.

איכלי מזון עשיר בסידן

סידן נחוץ להתפתחות השיניים והעצמות של התינוק. סידן מצוי בחלב, בגבינה, בקטניות ובירקות ירוקים.

טפלי ביובש בפה

שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות בזמן ההיריון. מציצת קוביות קרח מלחלחת את הפה ולפעמים גם מקלה על בחילות.