סקירה כללית

גשרים ליישור שיניים, שן טוחנת שלישית, מראה הפנים וריח רע מהפה הם רק כמה מהנושאים המטרידים את בני הנוער במהלך המעבר מילדות לבגרות. מכיוון שילדים עסוקים בבית הספר, בעבודות מזדמנות, בספורט ובחיים חברתיים , בנוסף לאכילת מזון מהיר, נוצר מצב אידאלי להתפתחות בעיות דנטליות כגון חורים.

הדרך הטובה ביותר להעניק לבני הנוער חיוך יפה ושיניים בריאות היא להמשיך לקיים את הרגלי השמירה על בריאות הפה שהוקנו להם בילדותם.

מספר עצות שיעזרו לילדכם לעבור את גיל ההתבגרות ללא חורים בשיניים:

'עודדו אותם לטפל בשיניהם כראוי. עליהם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולנקות אותן בחוט דנטלי פעם ביום. מתבגרים מייחסים חשיבות רבה למראה שלהם. עזרו להם להבין שהיגיינת פה לקויה עלולה לגרום לכתמים בשיניים, לריח רע מהפה, לאובדן שיניים ולבעיות דנטליות רבות אחרות.

תנו דוגמה טובה. אם אתם דואגים לבריאות השיניים שלכם, המתבגר שלכם יראה שאתם מייחסים חשיבות לנושא. דיבורים ואזהרות לא יישמעו צבועים וישפיעו עליו יותר.

החזיקו מלאי מוצרים לטיפוח השיניים. דאגו להחזיק באמבטיה מברשות שיניים, חוט דנטלי צבעוני או בטעמים, מחזיקי חוט דנטלי עם ידית ומשחת שיניים בטעם שכולם אוהבים. תוכלו גם להחזיק אותם במטבח לשימוש זריז כאשר המתבגר ממהר.

אל תקנו מזון מהיר הקפידו במקום זאת להחזיק בבית הרבה פירות או ירקות לנשנוש.

שוחחו עם המתבגרים על הסכנות הטמונות בעישון ובנזקים שהוא גורם לבריאות הפה. בנוסף, חלק מהמתבגרים נתונים ללחץ חברתי בקשר כדי שיתחילו לעשן או יעשו עגיל בפה. חשוב שהורים ישוחחו עם המתבגרים על הסכנות הטמונות בכך.

הסבר

להלן כמה נושאים חשובים שכדאי לדון בהם עם המתבגר:

גשר חשוב לא רק לחיוך יותר יפה. שיניים ישרות קלות יותר לניקוי, הן שומרות את החניכיים בריאות, יוצרות צורת פנים מאוזנת ופחות נוטות להישבר.

לשיני הבינה, הצומחות לקראת תום גיל התבגרות או בשנות העשרים המוקדמות, אין תמיד מקום בקוע. שן בינה כלואה יכולה לגרום לנזק או לזיהום בשניים שלידה ולכן יש לטפל בה.

ריח רע מהפה נגרם בדרך כלל מחיידקים הנוצרים על הלשון. במקרים רבים שינוי פשוט בהרגלי השמירה על היגיינת הפה של המתבגר יצור שיפור, בשלב ראשון שמירה על היגיינת פה נאותה, צחצוח הלשון והקפדה על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים.

הלבנת שיניים יכולה להתבצע בעזרת משחות שיניים, שטיפות פה או מברשות שיניים מלבינות.. רופא השיניים יכול גם להציע אפשרויות שונות של הלבנת שיניים, המתבצעות במרפאת השיניים ובבית.

מוצרי טבק מכילים רעלים הגורמים לסוגים שונים של סרטן, למחלת חניכיים, לריח רע מהפה, לשינוי בצבע השיניים ולפגיעה בחוש הריח. קל יותר להפסיק לעשן בשלב מוקדם, לפני שהעישון הופך להרגל קבוע.

עגיל בפה עלול להזיק לבריאות הלשון, השפתיים, הלחיים וענבל הגרון. עשויות להופיע בעיות בפה הקשורות לתכשיטים שנבלעו/ נשאפו, ליקויי דיבור, שיניים שבורות ונסיגת חניכיים. אנשי מקצוע העוסקים בריאות השיניים יכולים להיות לעזר רב בחינוך בני נוער אודות הסכנות והסיבוכים אפשריים של עגיל בפה.

תכנון

שמירה על השיניים מצריכה יותר מצחצוח ושימוש בחוט דנטלי. בהתאם להיכן אתם נמצאים ולמה אתם עושים, ישנם מספר צעדים היכולים למנוע פגיעה וזיהום.

ספורט

בגלל אופיים של ענפי ספורט מסוימים - בעיקר כדורגל, הוקי, בייסבול וכדורסל - האגודה האמריקאית לרפואת שיניים ממליצה על הרכבת מגן פה. מגני פה מכסים את השיניים העליונות, מרככים מכה הפוגעת בפנים ומצמצמים את הסיכוי לשבירת שיניים ולפגיעה ברקמות הרכות בפה. המגנים מקטינים גם את הסיכון להיווצרות סדקים בשיניים או עקירת שיניים במהלך משחק או אימון ומגנים על השיניים, השפתיים, הלשון, הפנים והלסת.

צחצוח וניקוי בחוט דנטלי עם גשר ליישור שיניים

אם לא הקפדתם מאוד על היגיינת הפה לפני שהתקינו לכם גשר על השיניים, זה הזמן להשתפר. כשיש גשר, השמירה על השניים והחניכיים הופכת חשובה במיוחד ועליכם להקדיש את הזמן הראוי לצחצוח שיניים ולניקוי בחוט דנטלי. השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים, במשחת שיניים מועשרת בפלואוריד ובחוט דנטלי כדי להסיר שאריות מזון ופלאק בין השיניים והחניכיים ומן הסמכים של הגשר.

להלן מספר עצות נוספות:

צחצחו שיניים ונקו אותן בחוט דנטלי אחרי הארוחה כדי להסיר את שאריות האוכל שנתקעו בין השיניים או בחלקי הגשר.

נקו בעדינות בחוט דנטלי. השתמשו במשחיל חוט, העבירו את החוט דרך הידית, מקמו אותו בזהירות מעל לחוט המתכת של הגשר והעבירו אותו בין כל שתי שיניים. יש ליצור צורת C סביב השן ולמשוך ולדחוף את החוט כדי להסיר פלאק ושאריות מזון מקו החניכיים או מתחתיו.

הימנעו מאוכל דביק או קשה כגון טופי או סוכריות גומי, פופקורן או בייגלה קשה, וכמובן אל תנגסו קרח.

מתבגרים הכוססים ציפורניים או לועסים עטים עלולים לפגוע בגשרים שלהם די מהר.

עקירת שיני בינה

אחרי עקירה כירורגית של שן בינה כלואה, הכאב גדול יותר מאשר אחרי עקירת שן רגילה. מידת הקושי של ביצוע העקירה משפיעה על עוצמת הכאב ועל משך העקירה. יתכן ורופא השיניים ירשום לך תרופה נגד כאבים לכמה ימים ולאחר מכן יציע טיפול בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID). מרבית הכאב נעלם לאחר מספר ימים.

מידע נוסף אודות שמירה על בריאות הפה אצל בני נוער