סקירה כללית

הרדמה ניתנת לפני טיפול כדי להקהות את הכאב או לטשטש מטופל לא שקט או חרד. צורת ההרדמה השכיחה ביותר היא הרדמה מקומית, שפירושה אלחוש הכאב בחלק מהפה או בכולו בעת ביצוע הליך דנטלי ללא הרדמת המטופל. בדרך כלל מתפוגגת ההרדמה המקומית שעתיים עד שלוש לאחר ההליך ומשתמשים בה בעיקר בעת ביצוע סתימה או טיפול שורש.

לעיתים נדרשת תרופת הרדמה מטשטשת עבור ילדים או אנשים עם מוגבלויות או מטופלים הסובלים מחרדה קיצונית. במקרים רבים משתמשים בתחמוצת חנקן או בגז צחוק כמו גם בתרופות הרגעה הניתנות דרך הפה ובזריקות בפה.

במקרים מסוימים עוברים מטופלים הרדמה כללית, שבה התרופות הניתנות גורמות לאובדן הכרה זמני. תתכן המלצה על טשטוש עמוק או על הרדמה כללית עבור טיפולים מסוימים, כגון עקירת שיני בינה או אצל ילדים או מבוגרים הסובלים מחרדה קיצונית או מתקשים לשלוט בתנועותיהם.

הסבר

אם אתם זקוקים להרדמה מקומית, רופא השיניים ייבש תחילה חלק מפיכם באמצעות זרם אוויר או בעזרת גלילי צמר גפן. לאחר מכן ימרח רופא השיניים ג'ל על האזור כדי לאלחש את העור. בשלב הבא יזריק רופא השיניים באיטיות את חומר ההרדמה המקומית לתוך החניכיים. רוב האנשים אינם חשים את דקירת המחט. במקום, תחושת הדקירה שהם חשים נגרמת עקב חדירת חומר ההרדמה לתוך הרקמה. השפעתה של זריקת הרדמה עשויה להימשך מספר שעות. לאחר טיפול אצל רופא השיניים, יתכן שתתקשו לדבר באופן ברור, לאכול או לשתות. היזהרו לא לנשוך את האזור המורדם. אתם עלולים לגרום לעצמכם נזק מבלי להיות מודעים לכך.

אם מטופל זקוק לתחמוצת חנקן, התהליך פשוט מאוד. תחמוצת חנקן מעורבבת עם חמצן והמטופל מקבל את החומר דרך מסכה המוצמדת לאפו. המטופל מתבקש לנשום דרך האף. החומר פועל במהירות ובהשפעתו המטופל נינוח ושקט בעת הטיפול.

תכנון

תופעות לוואי כתוצאה מהרדמה מקומית נדירות ביותר ובדרך כלל השפעתה נמשכת שעות בודדות בלבד.
תופעות לוואי אפשריות כוללות:

שטף דם (אזור נפוח מלא דם), שעלול להיווצר כאשר מחט המזרק חודרת לכלי דם.

חוסר תחושה באזור שמחוץ לאזור ההרדמה המקומית. כאשר זה קורה, העפעף או הפה עלולים להיות שמוטים. התופעות יחלפו כאשר תתפוגג השפעת התרופה.

קצב לב מואץ. תופעה זו נמשכת רק דקה או שתיים. דווחו לרופא השיניים אם חוויתם תופעה כזאת אי פעם.

פגיעה בעצב על ידי המחט המשמשת להזרקת חומר ההרדמה. הדבר עלול לגרום קהות וכאב במשך כמה שבועות או חודשים, אך ברוב המקרים מחלים העצב עם הזמן.

תגובה אלרגית להרדמה מקומית נדירה מאוד. הקפידו לדווח לרופא השיניים על כל תרופה שאתם נוטלים. הדיווח צריך לכלול כל תרופה ללא מרשם ואת כל צמחי המרפא והוויטמינים שאתם נוטלים. דווחו לרופא השיניים שלכם על כל תגובה שהייתה לכם אי פעם לתרופה, גם אם התגובה הייתה שולית.

במהלך השליש הראשון (שלושת החודשים הראשונים) של ההיריון עדיף להימנע מטיפולי שיניים גדולים. לאחר נקודת זמן זו בהיריון, התייעצי עם רופא השיניים ועם הגניקולוג או המיילדת שלך לגבי אפשרויות ההרדמה העומדות לרשותך. ככלל רוב רופאי השיניים ממליצים לעבור טיפולי שיניים לפני ההיריון או לדחות טיפולים שאינם חיוניים.