טיפולי שורש טיפול, תסמינים, כאב ועוד ®Colgate

סקירה כללית

Root טיפול שורש נועד לתקן ולהציל שן שניזוקה קשות או שסובלת מזיהום על מנת לא לעקור אותה. ההליך כולל הוצאה של האזור הפגום בשן (מוך השן), ניקוי וחיטוי של אותו אזור, ולאחר מכן מילוי ואטימה של המקום. הגורמים השכיחים אשר פוגעים במוך השן הם סדק או חור עמוק בשן, טיפול חוזר ונשנה בשן או טראומה. המונח "טיפול שורש" מקורו בפעולת ניקוי התעלות שבתוך שורש השן.

לפני עשרות שנים טיפולי שורש היו מלווים בכאב. תודות לחידושים הדנטליים ולשימוש בהרדמה מקומית, טיפול השורש כיום גורם לכאב קל בלבד, אם בכלל.

הסבר

טיפול שורש מורכב מכמה שלבים המתבצעים במהלך מספר ביקורים במרפאת השיניים, כתלות במצב. השלבים הם:

המומחה לטיפולי שורש (אנדודונט) בודק את השן ועושה צילומי רנטגן שלה, לאחר מכן מרדימים את השן הפגועה בהרדמה מקומית.

בדרך כלל שמים סכר גומי על השן הפגועה כדי לבודד אותה ולמנוע הצטברות של רוק באזור.

האנדודונט יוצר פתח בצד האחורי של שן קדמית או בכותרת של שן מורלית או פרה-מולרית, כדי להוציא את המוך הפגוע (פולפקטומי).

בשלב הבא מנקים את לשכת המוך ואת תעלות השורש ומעצבים אותן כהכנה לסתימה.

המומחה ממלא את תעלות השורש בחומר ששמו גוטה פרקה (gutta percha).

אם נדרשים בביקורים נוספים במרפאה, שמים סתימה זמנית על הפתח בכותרת כדי להגן על השן בין הביקורים. מוציאים את הסתימה הזמנית וסותמים לצמיתות את לשכת המוך ואת תעלות השורש בגוטה פרקה שמוכנס לתוך כל אחת מהתעלות ולאחר מכן מקבעים את החומר במקומו בעזרת צמנט. לעיתים מניחים בתוך התעלה יתד פלסטיק או מתכת כדי לספק תמיכה במבנה. בשלב האחרון, מרכיבים בדרך כלל כתר על השן כדי לשחזר את הצורה והמראה הטבעיים שלה. אם השן שבורה, ייתכן שיהיה צורך בהוספה של מוט הארכה לפני התקנת כתר.

תכנון

אנשים רבים חוששים שטיפול שורש יכאיב להם מאוד, דבר שהיה נכון בעבר. כיום, עם אפשרויות ההרדמה והטכניקות הכירורגיות המתקדמות, טיפול השורש נוח כמו ביצוע סתימה רגילה. שן נגועה (לפני טיפול שורש) היא זו שגורמת בדרך כלל לכאב וטיפול שורש הוא הפתרון לבעיה. למעשה, מוך שן פגוע עלול לגרום למורסה בשן ויכול להרוס את העצם סביב השן.

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. שיעור ההצלחה של טיפולי שורש גבוה מאוד והם הרבה פחות יקרים מהאלטרנטיבה, עקירת השן והחלפתה בגשר או בשתל.

עם זאת, תתכן התפתחות של עששת גם בשן שטופלה, לכן היגיינת פה טובה וביקורות סדירות אצל רופא השיניים חיוניות למניעת בעיות נוספות.

כדי לקבוע אם טיפול השורש הצליח או נכשל, רופא שיניים משווה בדרך כלל בין צילומי רנטגן חדשים לבין אלה שבוצעו לפני הטיפול. השוואה זו תראה האם איבוד העצם נמשך או שישנו תהליך של התחדשות.

לעיתים טיפולי שורש אינם מוכתרים בהצלחה עקב התפתחות זיהום בתוך השן או אם הזיהום המקורי לא סולק במלואו. במקרים כאלה מתבצע הליך טיפולי שנקרא אפיקואקטומי, שבו מסלקים את הזיהום ואת קצה השורש ומכניסים סתימה במקומם. במקרים אחרים ניתנת המלצה לבצע טיפול שורש נוסף.

מידע נוסף על טיפולי שורש