מהו טיפול שורש?

רופא שיניים או מומחה לטיפולי שורש (אנדודונט) משתמש בטיפולי שורש כדי לאתר את הגורם לבעיות הקשורות בליבה הרכה של השן, מוך השן, ולאחר מכן לטפל בבעיה. בעבר נהגו במקרים רבים לעקור שיניים עם מוך מזוהם או פגוע. כיום טיפולי השורש מספקים לרופאי השיניים דרך בטוחה להצלת שיניים.

מוך השן הוא הרקמה הרכה שמכילה עצבים, כלי דם ורקמת חיבור. הוא נמצא בתוך השן ונמשך מכותרת השן ועד לקצה השורש שבעצם הלסת.

כשמוך השן מזוהם או פגוע ואינו מסוגל לרפא את עצמו, הוא מת. הגורמים השכיחים ביותר למוות של מוך השן הם סדק או חור עמוק בשן. שתי הבעיות האלה עלולות לאפשר כניסת חיידקים לתוך המוך והיווצרות זיהום בתוך השן.

אם הבעיה אינה מטופלת, מוגלה מצטברת בקצה השורש שבעצם הלסת ונוצר "כיס מוגלה" המכונה אבצס (מורסה). אבצס עלול לפגוע בעצם שמסביב לשיניים. אם המוך הנגוע אינו מסולק, התוצאה עלולה להיות כאב ונפיחות. תוצרי לוואי מסוימים של הזיהום עלולים לפגוע בעצמות הלסת. ללא טיפול, ייתכן שיהיה צורך בעקירת השן.

במקרים רבים נדרשים שניים עד שלושה ביקורים במרפאת השיניים כדי להשלים טיפול שורש. בזמן הטיפול מוציא רופא שיניים כללי או אנדודונט (מומחה לטיפולי שורש) את המוך הפגוע. לאחר מכן מנקים את לשכת המוך ואת תעלת השורש ואוטמים אותן.

שן משוחזרת יכולה להחזיק מעמד כל החיים אם תמשיכו לטפל בשיניים ובחניכיים. עם זאת, ביקורות סדירות הן מרכיב הכרחי בטיפול. כל עוד שורש השן המטופלת מוזן על ידי הרקמות שסביבו, השן תישאר בריאה.

© 2016 האגודה האמריקאית לרפואת שיניים. כל הזכויות שמורות. שכפול או הוצאה לאור מחדש ללא אישור האגודה האמריקאית לרפואת שיניים מראש ובכתב אסורים בהחלט.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול לאחר טיפול שורש

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. טיפולי שורש הינם בעלי שיעור הצלחה גבוה. להלן מספר המלצות כיצד לטפל בשיניים לאחר טיפול שורש:

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט לפחות פעם ביום. טיפול טוב בשיניים יכול לסייע במניעת בעיות עתידיות.

  • הקפידו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים– לצורך ביקורת וניקוי שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית.

  • הימנעו מלעיסת מזונות קשים – לעיסת מזונות קשים כגון קרח עלולה לגרום לשבירת שן ולנזק לתעלות השורש.

אאוץ'! האם אתם חשים רגישות בשיניים לאחר טיפול שורש?

סובלים מרגישות בשיניים? נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות לשיניים רגישות.