סקירה כללית

צילומי רנטגן מהווים חלק חיוני מכל תכנית טיפול דנטלית. הם אבחנתיים, אך יכולים להיות גם מניעתיים, מכיוון שהם עוזרים לרופא השיניים לאבחן בעיות פוטנציאליות בפיו של המטופל לפני שהן מחמירות. קרן רנטגן היא סוג של אנרגיה העוברת דרך רקמות רכות ונספגת על ידי רקמות דחוסות. השיניים והעצמות הן רקמות דחוסות מאוד ולכן הן סופגות את קרני הרנטגן, בעוד שהקרניים עוברות ביתר קלות דרך החניכיים והלחיים.

צילומי הרנטגן בפה נחלקים לשתי קבוצות עיקריות, פנימיים וחיצוניים. צילומי פנימיים מבוצעים בתוך הפה. צילומים חיצוניים מבוצעים מחוץ לפה.

צילומי רנטגן של חלל הפה הינם הצילומים הנפוצים ביותר ברפואת השיניים. צילומים אלה מציגים תמונה מפורטת מאוד של השניים, של העצם ושל הרקמות התומכות בפה. צילומי רנטגן אלה מאפשרים לרופאי השיניים:

לאתר חורים בשיניים

לבחון את שורשי השיניים

לבדוק את בריאות העצם שמסביב לשן

לקבוע אם קיימת מחלה פריודונטית בפה.

לעקוב אחרי התפתחות השיניים

ובנוסף לכך, לעקוב אחר בריאות פה טובה באמצעות מניעה

  • מהו צילום שיניים פנורמי?

הסבר

יתרונותיהם של צילומי הרנטגן ידועים היטב: הם מסייעים לרופא השיניים לאבחן בעיות שכיחות כגון חורים בשיניים, מחלת חניכיים וסוגים מסוימים של זיהומים. צילומי רנטגן מאפשרים לרופאי השיניים להתבונן לתוך השיניים ומתחת לקו החניכיים, כדי להעריך את בריאות העצם והרקמות התומכות שמחזיקות את השיניים במקומן.

קיימים מספר סוגים של צילומי רנטגן דנטליים. סוג צילום הרנטגן הנדרש תלוי במידה רבה בסוג הטיפול שהמטופל צריך לקבל.

להלן כמה מהסוגים השכיחים ביותר של צילומי הרנטגן:

פריאפיקלי

מאפשר לראות את השן כולה, מהכותרת ועד לעצם התומכת בשן.

צילום נשך

מאפשר לראות את השיניים האחוריות בלסת העליונה והתחתונה. בעזרת צילום מסוג רופא השיניים יכול לראות כיצד שיניים אלה נוגעות זו בזו (נסגרות) ועוזר לו להחליט אם ישנה עששת בין שיניים אחוריות.

פנורמי

יוצר תמונה של השיניים, הלסתות, אזור האף, הסינוסים ומפרקי הלסת, ומבוצע בדרך כלל כאשר ייתכן שהמטופל יזדקק לטיפול אורתודונטי או לשתלים.

צילום אוקלוזלי

יוצר תמונה ברורה של רצפת הפה כך שניתן לראות את מנשך הלסת העליונה או התחתונה. סוג זה של צילום רנטגן מדגיש את התפתחות השיניים אצל ילדים מכיוון שניתן לראות בו את שיני החלב ואת שיני הקבע.

צילומי רנטגן אלו מבוצעים בדרך כלל במרפאתו של רופא השיניים או אצל רופא מומחה. תחילה יכסה אתכם המומחה בסינר עופרת כבד כדי להגן על גופכם מפני הקרינה. בשלב הבא יכניס המומחה לפיכם מתקן קטן עשוי פלסטיק ויבקש מכם לנשוך אותו כדי שסרט הצילום לא יזוז ממקומו. לאחר מכן יצלם הטכנאי את האזור הרצוי. תהליך זה אינו מכאיב וניתן לחזור עליו שוב ושוב עד לקבלת תמונות של כל הפה. השימוש בצילומי רנטגן דיגיטליים מקטין באופן משמעותי את הקרינה שסופג המטופל והוא נוח וחוסך זמן.

  • הבנת צילומי רנטגן שיניים
  • ערכו של צילום רנטגן שיניים
  • מהו צילום שיניים פנורמי?

תכנון

צילומי הרנטגן בטוחים מאוד וחושפים אתכם ואת ילדכם לקרינה בכמות מזערית בלבד. כאשר ננקטים כל אמצעי הבטיחות התקניים, מכשור הרנטגן הקיים כיום מונע פליטה של קרינה מיותרת ומאפשר לרופא השיניים למקד את קרן הרנטגן בחלק ספציפי של הפה. סרט צילום מהיר מאפשר לרופא השיניים להקטין את כמות הקרינה שסופג המטופל. סינר עופרת מכסה את הגוף מהצוואר ועד הברכיים ומגן על הגוף מקרינה תועה.